Futurystyczne miasto zdetronizuje Dubaj?

4 Komentarze
4 Zdjęcia
Czwartek, 15-11-2012

Las Vegas, Dubaj czy Singapur – które miasto odwiedzić w pierwszej kolejności? Odpowiedź byłaby o wiele prostsza, gdyby istniało miejsce łączące największe atuty każdego z nich. To, co dzisiaj jest marzeniem, za 20 lat ma być jak najbardziej realne. Na wyspach Yongyu-Muui w porcie Icheon, w pobliżu międzynarodowego lotniska, powstać ma megamiasto 8City.

Będzie to największy projekt turystyczny kiedykolwiek, nie tylko w skali Korei Południowej, ale wręcz całego świata. Architekci pragną, by potęgą przerastał Dubaj i Las Vegas. Typowe dla nich kreatywność i ogrom kasyn łączyć ma z wielością centrów handlowych i finansowych spotykanych w Hong Kongu i Singapurze.

Całe miasto ma przyjąć kształt dwóch przylegających do siebie kręgów, scalonych wysokim na 200 m, szerokim na 880 m i długim na 3,3 km budynkiem MegaStrip. Poza nim na terenie 8City mają działać luksusowe hotele, kasyna, centra handlowe, sala koncertowa, parki rozrywki, a nawet tor wyścigowy Formuły 1.

Kompleks położony na 80 kilometrach kwadratowych powierzchni ma kosztować 264 miliardy dolarów. Szacuje się, że powstanie on do 2030 roku. O ile do tej pory Korei Południowej ani prywatnych zagranicznych inwestorów nie dosięgnie kryzys.

MM