Humane Society kontra Marc Jacobs

2 Komentarze
6 Zdjęć
Czwartek, 14-03-2013

Marc Jacobs, już nie tylko projektant, ale i aktor, znalazł się pod ostrzałem ekologów. Okłamywanie konsumentów zarzuciła mu organizacja Humane Society. Przedmiotem sporu stały się futra, które miały być sztuczne, a okazały się prawdziwe.

Działacze z Humane Society we wrześniu minionego roku nabyli, m.in. w sklepie Century 21  na Manhattanie, trzy kurtki Marca Jacobsa. Informacja na metce wskazywała, że wykończone są one sztucznym futrem.

Badania laboratoryjne pokazały jednak co innego. Okazało się, że w produkcji wykorzystano futro jenotów, czyli żyjących w Azji kunopsów. Sklep tym samym złamał prawo, które wymaga podawania informacji i o składzie odzieży, i o kraju pochodzenia futra.

Wykorzystywane w modzie futro jenotów, jak podkreślają ekolodzy, to często efekt obdzierania zwierząt żywcem ze skóry. W Chinach, gdzie wyprodukowano pechowe kurtki, sierść dodawana jest często do sztucznych futer. To jednak producent, a nie dystrybutor, był odpowiedzialny za przyszycie podających nieprawdę metek. Do tego w swoim oświadczeniu odniósł się sklep Century 21, który nie czuje się odpowiedzialny za zaistniałą sytuację.

Marc Jacobs darował sobie wydawanie oświadczenia. Zarzuty Humane Society powinny mu jednak dać do myślenia. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to, co kupują. Odpowiedzialność za metkę może ponosić producent, ale to dom mody odpowiada za wybór producenta. Luksus „made in China” może i sprzedawany jest za krocie, ale w rzeczywistości z ekskluzywnością ma niewiele wspólnego.

Futrzana afera pokazuje czym może zakończyć się przenoszenie produkcji dóbr luksusowych do Chin (czytaj też: Europejski luksus tajemniczego pochodzenia). Brak nadzoru nad tym, co dzieje się w fabrykach, szkodzi jedynie wizerunkowi marki. I nie trzeba tu ekologów, bo prędzej czy później wartość „luksusu” z Chin konsumenci zweryfikują sami.

Czytaj też: Marc Jacobs i internetowy porno biznes

MM

Humane Society kontra Marc Jacobs

Marc Jacobs naraził się ekologom

  • Humane Society kontra Marc Jacobs
  • Humane Society kontra Marc Jacobs
  • Humane Society kontra Marc Jacobs
  • Humane Society kontra Marc Jacobs
  • Humane Society kontra Marc Jacobs
  • Humane Society kontra Marc Jacobs