Indie czy Chiny? Państwo Środka walczy o inwestorów

1 Komentarz
4 Zdjęcia
Wtorek, 22-01-2013

Zatrudnił Chińczyków po to, by samemu w pracy oglądać filmiki z kotami. Historia pewnego amerykańskiego programisty była obiektem żartów przez cały zeszły tydzień. Co to ma wspólnego z tematem inwestowania i gospodarki? Otóż, ta historyjka pokazuje, że gospodarka Chin prześcignie gospodarkę Stanów Zjednoczonych (czytaj też: zawirowania na światowej mapie zamożności) szybciej niż nam się wydaje. A i tak inne kraje będą im deptać po piętach.

W kontekście wielkich inwestycji i błyskawicznie rosnącej sprzedaży dóbr luksusowych w dyskusji pojawia się zwykle Państwo Środka. Chiny (Chińczycy kochaja luksusowe marki)przyciągają kolejnych inwestorów, ale czy to oznacza, że są bezkonkurencyjne? Państwo nie jest jedyną dynamiczną gospodarką, której sprzyja m.in. liczna populacja. Do 2030 roku kraje rozwinięte znajdą się m.in. za Indiami. CEBR przewiduje, że za 10 lat Niemcy z czwartego miejsca spadną na szóste, a na ich pozycję wskoczą właśnie Indie.

W starciu gigantów – Indii i Chin – pojawia się zatem pytanie: gdzie lepiej inwestować? Indie pod względem PKB ścigają się nie tylko z Niemcami, ale nawet Wielką Brytanią. W najbliższych latach realizowana ma być w niej bardziej liberalna polityka, zachęcająca zagranicznych inwestorów i przyspieszająca poprawę infrastruktury. Tym, co jeszcze przemawia na korzyść Indii , w których bardziej rozwinięty jest sektor usług, jest mniejsza zależność od sytuacji w światowym handlu.

Chiny, ze swoją bardziej rozwiniętą niż w Indiach produkcją, uzależnione są od eksportu. Z drugiej strony gospodarka zyskuje tu także dzięki rozrzutnym konsumentom (Impulsywny chiński koneser luksusu). Produkty, zwłaszcza luksusowe, spokojnie znajdą więc nabywców w Chinach. Państwo Środka korzystniej wypada także pod względem wyników giełdowych. Inwestorów zniechęcić może za to nieprzejrzystość. Sygnałem ostrzegawczym są dla nich liczne nieprawidłowości w raportach finansowych.

Obie gospodarki są potężne, więc nic dziwnego, że inwestorzy nie mogą zdecydować się, w którą z nich zainwestować. Co proponują analitycy? Inwestycję w region, a niekonkretny kraj. Rynki Chin i Indii są niestabilne, nie powinna się więc na nich skupiać całość inwestycji. Wciąż znaczną część środków warto ulokować w Wielkiej Brytanii lub USA.

MM

Indie czy Chiny? Państwo Środka walczy o inwestorów

Indie także kuszą zagranicznych inwestorów

  • Indie czy Chiny? Państwo Środka walczy o inwestorów
  • Indie czy Chiny? Państwo Środka walczy o inwestorów
  • Indie czy Chiny? Państwo Środka walczy o inwestorów
  • Indie czy Chiny? Państwo Środka walczy o inwestorów
  • Śr., 20-02-2013 polja
    sporo ekstra zdjęć z różnych egzotycznych miejsc znajdziecie również na http://toster.pl a co do pytania w tytule hmm dla mnie Indie zdecydowanie :)
    Odpowiedz Zgłoś