Jogurtowy biznes. Założyciel Chobani miliarderem

2 Komentarze
8 Zdjęć
Wtorek, 18-09-2012

Zaistnieć na rynku amerykańskim z produktem, który w USA dopiero zyskuje na popularności, jest jak żyła złota. Skąd taki wniosek? Otóż lista miliarderów przygotowywana przez agencję Bloomberg wzbogaciła się o nową postać. Tego lata zasilił ją 40-letni turecki imigrant Hamdi Ulukaya, założyciel firmy Chobani zajmującej się produkcją i sprzedażą greckich jogurtów.

Majątek Hamdi Ulukaya wyceniono na 1,1 mld dolarów. Swoją firmę, której jest jedynym właścicielem, założył w 2005 roku. Najwięcej zarobił od 2009 roku, sprzedaż greckich jogurtów wzrosła bowiem pięciokrotnie. W tej części branży spożywczej jest niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o rynek jogurtów w ogóle - należy do niego około 17 proc. rynku.

Chobani swoje centrum mleczarskie posiada w Idaho, ale o przychylność klientów walczy na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Latem tego roku na nowojorskim Manhattanie firma otworzyła swój drugi bar jogurtowy Chobani SoHo. W USA to jak wprowadzanie nowej mody, a czy przynoszącej jeszcze większy zysk - to się okaże.

Hamdi Ulukaya co prawda nie należy jeszcze do najbogatszych ludzi na świecie, ale obecność na liście miliarderów to już naprawdę coś. Tym bardziej, że przychody Chobani rosną w zawrotnym tempie i wyższa pozycja w rankingu wydaje się być tylko kwestią czasu. W tym mają firmie pomóc nie tylko bary, ale planowana właśnie kampania reklamowa.

O jogurtowym menu Chobani można przeczytać TU