Jordania na mapie turystyki luksusowej

5 Komentarzy
20 Zdjęć
Poniedziałek, 12-11-2012

Czy wakacje w Zatoce Akaba są bezpieczne? Niepokój w krajach arabskich nieustannie trwa, to jednak nie powód, by swoje wojaże ograniczać do najpopularniejszych zakątków Europy. Jeżeli ktoś nie może jednak opędzić się od obaw, dobrym wyjściem jest eksploracja Jordanii, uznawanej za najbezpieczniejsze państwo w regionie. Co więcej, zapowiada się, że miłośnicy podróży będą mieli ku temu coraz więcej okazji – w Jordanii od dwóch lat rozkwita bowiem turystyka luksusowa.

Jordania nie chce być celem turystyki masowej, jakim jest Egipt. Preferuje natomiast turystów będących w dobrej kondycji finansowej, zainteresowanym odkrywaniem historii i kultury oraz zdobywaniem nowych doświadczeń. Jak wygląda przepis państwa na turystyczny sukces? Tworzą go dostęp do Zatoki Akaba Morza Czerwonego oraz unikatowe zabytki, połączone ze wsparciem rządu oraz prywatnych inwestorów.

Od kilkunastu lat konsekwentnie budowana jest w kraju baza hotelowa. Obecnie działają w nim m.in. znajdujący się przy wjeździe do zabytkowego miasta Mövenpick Resort Petra, a także hotele sieci Four Seasons, Kempinski, Intercontinental czy Crowne Plaza. Luksusowe hotele i pola golfowe mają powstać w przyszłości m.in. w Zatoce Akaba, którą zainteresowana jest również firma AECOM. Chce ona zbudować tam sporą marinę.

W Jordanii prężnie rozwija się także transport. Coraz bogatsza jest oferta największego w kraju portu lotniczego Queen Alia International Airport, który niebawem doczeka się nowego terminalu. O wysokiej klasy, nowoczesne samoloty bogaci się również flota Royal Jordanian Airlines. Pasażerowie linii lotniczych mogą spodziewać się na pokładzie m.in. doskonałej kuchni, nowych filmów, gier i prasy.

Turystykę wspiera ponadto rząd, który na rozwój tego sektora przeznaczył ponad 30 mln dolarów. Środki pozwolą na rozbudowę ekoturystyki oraz modernizację stanowisk archeologicznych, m.in. w mieście Petra. Jest ono największą atrakcją turystyczną tego regionu, przyciągającą miłośników archeologii z całego świata. Petra w starożytności zamieszkiwana była przez Nabatejczyków, obecnie jako oryginalne miasto wykute w skale uznawana jest za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Petra, nawet jeśli przyćmiewa wszystkie pozostałe atrakcje, nie jest jedyną. Warte uwagi są choćby pustynia Wadi Rum czy stolica kraju Amman, w której znajduje się rzymski amfiteatr. Mimo kilku ciekawych zabytków miasto jest głównie bazą wypadową. W większości ofert wakacji w Jordanii pojawiają się ponadto zamek Kerak oraz góra Nebo, z której Mojżesz oglądał Ziemię Obiecaną.

Ceny tygodniowych wycieczek objazdowych po Jordanii oscylują wokół 2,5 tys. złotych. Wyjazdy są organizowane przez kilka biur podróży, można też zażyczyć sobie przygody w tym kraju w ramach wakacji szytych na miarę.

Przykładowe ceny wycieczek:

Wycieczka 7-dniowa z wylotem z Warszawy, cena od 2628 zł, termin wyjazdu 9 maja 2013, szczegóły TU
Wycieczka 7-dniowa z wylotem z Katowic, cena od 2380 zł, termin wyjazdu 2 kwietnia 2013, szczegóły TU
Wycieczka 7-dniowa z wylotem z Warszawy lub Katowic, cena od 2666 zł, termin wyjazdu 6 lutego 2013, szczegóły TU

MM

 • Pn., 12-11-2012 Słoneczko
  Piękne i malownicze miejsce na ziemi!!!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 12-11-2012 Gość
  bylam tam w 2008, polecam! wiele ciekawych miejsc :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 12-11-2012 Gość
  Ja tez tam byłam. Petra jedno z najpiekniejszych miejsc jakie widziałam, a widziałam wiele. Wogóle Jordania jest przepiekna. Kto nie był niech jedzie bo warto. nie pożałujecie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 12-11-2012 petra
  Wakacje życia były kiedyś.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 13-11-2012 Gość
  Odpowiedz Zgłoś