Karl Lagerfeld niczym papież

-2 Komentarze
4 Zdjęcia
Poniedziałek, 05-08-2013

"Mode als Religion", czyli "Moda jako religia" - taki tytuł nosi film dokumentalny zrealizowany przez niemiecką dziennikarkę Martinę Neuen dla telewizji VOX. - On jest najbardziej imponującą osobą jaką kiedykolwiek poznałam - powiedziała dla magazynu WWD. Projektanta poznała w 1999 roku. By zrealizować film towarzyszyła mu aż 16 miesięcy. W tym czasie obserwowała jego pracę i życie prywatne.

Czterogodzinny film przygląda się idei świata mody jako religii. Jego centrum jest właśnie Karl Lagerfeld, porównany przez reżyserkę do papieża. Modeli nazywa ona aniołami, konsumentów wiernymi, a magazyny mody - Biblią. W produkcji filmu, jak informuje magazyn WWD, wykorzystano nawet wyniki pewnego eksperymentu. Do współpracy zaproszono neurologa, który sprawdził jak na swoją religię zareagował ksiądz, a jak fashionista. Okazało się, że ich emocjonalne reakcje były takie same.

Skąd porównanie mody do religii? Świat mody wiąże się z symbolami, rytuałami i wierzeniami. Nie obiecuje jednak zbawienia, jest jedynie przemysłem, w którym projektanci, niczym bogowie, starają się zmusić czy też nakłonić konsumentów do wiary w ich racje. A trzeba przyznać, że robią to skutecznie - wyznaczając trendy, którymi podążają zarówno konsumenci, jak i tańsze sieciówki wzorujące się na kolekcjach najpotężniejszych domów mody.

Co więcej, projektanci mody zaznaczają swoją obecność nie tylko w tym świecie, ale również gdzie indziej - finansując renowację dzieł kultury, projektując naczynia, wnętrza, biżuterię czy tworząc linie kosmetyków.

Ekipa filmowa, która przedstawiła historię życia Karla Lagerfelda, wykorzystała nie tylko materiał zebrany podczas 16 miesięcy towarzyszenia projektantowi, ale także prywatne archiwum zdjęć. Przez ponad rok pracowała w Nowym Jorku, Singapurze, Londynie, Paryżu, Hamburgu oraz na Florydzie. W tym czasie miała okazję nagrać wywiady z osobistościami, które o projektancie mogą powiedzieć nieco więcej. W filmie gościnnie występują m.in. Claudia Schiffer, Diane Kruger, Sarah Jessica Parker, Milla Jovovich czy Linda Evangelista.

Przypomnijmy, że Karl Lagerfeld jest w świecie mody postacią tajemniczą, acz wyrazistą. Podczas gdy innym (np. Michelle Obamie, Adele, Pippie Middleton) nie szczędzi krytyki, sam aż do 2013 roku ukrywał prawdziwą datę urodzenia. Ostatecznie w wywiadzie dla "Paris Match" przyznał się, że ma 77 lat. Jak powiedział, dokumenty potwierdzające datę urodzin odkrył dopiero po śmierci matki, a dlaczego ta je przed nim ukrywała - nie miał pojęcia. Utarł tym samym nosa osobom, które określały jego wiek na 80 lat lub więcej.

Warto pamiętać również o tym, że Karl Lagerfeld - obecnie dyrektor kreatywny domu mody Chanel - sprawdza się także w roli reżysera. Podczas lipcowego La Jolla Fashion Film Festival jednym z wydarzeń był przegląd filmów Lagerfelda: "Paris - Moscou", "Remember Now". "Tale of a Fairy" oraz "Once Upon a Time". Ostatni  z nich swoją premierę miał wiosną tego roku. Projektant główną rolę, czyli Gabrielle Chanel, powierzył Keirze Knightley.

Karl Lagerfeld jako najsławniejszy projektant mody i postać medialna nieustannie zaskakuje. W ostatnim czasie głośno zrobiło się o nim za sprawą Choupette - jego kotki, którą - jak przyznał "papież" świeta mody - chciałby poślubić. Czy z filmu Martiny Neuen dowiemy się o nim czegoś nowego i równie szalonego?

Premierę telewizyjną filmu zapowiedziano na 7 września. Prapremiera odbędzie się w Monachium. Gościem specjalnym pokazu będzie sam Karl Lagerfeld, który odwiedzi miasto z okazji otwarcia w nim swojego butiku.

Chcesz wiedzieć, jak zmieniał się Karl Lagerfeld? Zajrzyj TU i przyjrzyj się jego metamorfozom.

MM

Karl Lagerfeld niczym papież

Premiera telewizyjna filmu Mode als Religion odbędzie się 7 września

  • Karl Lagerfeld niczym papież
  • Karl Lagerfeld niczym papież
  • Karl Lagerfeld niczym papież
  • Karl Lagerfeld niczym papież