Karta kredytowa - atrybut bogactwa wart zachodu?

0 Komentarzy
8 Zdjęć
Czwartek, 16-08-2012

Jeśli komuś się wydaje, iż karta kredytowa to jedynie sposób na sfinansowanie dodatkowych wydatków, to jest w błędzie. Z pewnością nie słyszał o luksusowych kartach, które posiadają nie tylko wysokie limity, ale też liczne przywileje, przeznaczone jedynie dla bogaczy i celebrytów z najwyższej półki.

Całodobowa opieka prawnika i pomoc w zorganizowaniu wypadu na narty? Proszę bardzo. Po osiągnięciu miesięcznego dochodu 10 czy 25 tys. złotych (w zależności od banku) lub co najmniej 500-600 tys. złotych aktywów (np. w formie lokaty). Takie warunki musi spełnić posiadacz karty MasterCard World Signia. O najbardziej luksusowe karty kredytowe na świecie bywa jeszcze trudniej.

Limit ograniczony ludzką wyobraźnią

American Express Centurion Card, Dubai First Royale MasterCard, Coutts World Card, Visa Black Card, Visa Infinite - gdyby wybrać pięć najbardziej ekskluzywnych kart kredytowych na świecie, to właśnie te znalazłyby się w rankingu. Aby otrzymać pierwszą z nich, należy najpierw przez co najmniej rok korzystać z karty platynowej American Express i wydać w tym okresie chociaż 250 tys. dolarów. Na świecie posiada ją poniżej 20 tys. osób, jest wśród nich Madonna, podobno otrzymał ją także polski miliarder Ryszard Krauze. W ramach ciekawostki - posługiwał się nią sam James Bond.

Istnieje również karta z pozłacanymi krawędziami i diamentem. To karta Dubai First Royale przeznaczona dla mieszkających w Dubaju multimilionerów, bez limitu. W jej przypadku ograniczeniem jest wyłącznie ludzka wyobraźnia. Ilu jest posiadaczy tej karty? Oficjalnie - poniżej dwustu. Równie prestiżowa jest karta od brytyjskiego banku Coutts & Co, oferowana posiadaczom co najmniej pół miliona funtów aktywów. Do grona jej właścicieli, liczącego podobno około stu osób, należą królowa Elżbieta II oraz Elton John.

Visa Black Card jest jedyną kartą z domieszką węgla. Stosunkowo tania, bo z opłatą roczną w wysokości 495 dolarów rocznie. Jest nieco mniej wszechstronna od karty Visa Infinite, dostępnej także w wybranych polskich bankach. Większość kart, łącznie z Krungthai Card czy J.P. Morgan Palladium, wydawana jest klientom wybranym, na zaproszenie i oferuje liczne ubezpieczenia, usługi Concierge oraz Priority Pass.

W podróże służbowe i na wakacje

W czołówce rankingów ekskluzywnych kart kredytowych w Polsce znajduje się MasterCard World Signia, wprowadzona najpierw przez Bank Pekao, a później dostępna też m.in. w Banku BPH, MultiBanku, Reiffeisen Bank Polska, Banku Millenium, BRE Banku, Alior Banku czy BNP Paribas Bank. Karta, stanowiąca najczęściej dodatek do usług private bankingu, oferowana jest wybranym klientom przez bank. Maksymalny limit? Milion złotych.

MasterCard World Signia oferuje zniżki w najlepszych hotelach i wypożyczalniach samochodów. Umożliwia dostęp do pokojów o podwyższonym standardzie oraz luksusowych klubów. W ofercie ma ponadto usługi Concierge, w tym m.in. organizację szytych na miarę wyjazdów, klubowych spotkań, pomoc w zdobyciu biletów na wybrane wydarzenia kulturalne i sportowe. Karta uprawnia również do bogatych pakietów ubezpieczeniowych oraz usługi Priority Pass, czyli wstępu do VIP'owskich salonów na lotniskach na całym świecie.

Grono luksusowych kart płatnościowych w Polsce zasilają jeszcze Visa Infinite wydawana przez PKO BP i Noble Bank, a także karta American Express Centurion, którą oferują BNP Paribas, BRE Bank oraz Bank BPH. Visa Infinite to m.in. usługi Concierge, ubezpieczenie Assistance, limit ustalany indywidualnie o maksymalnej wysokości miliona złotych. American Express Centurion to już produkt dla najbardziej wymagających i najzamożniejszych, drogi w prowadzeniu, ale z kolei upoważniający np. do darmowych noclegów w najdroższych hotelach na świecie. Kartę posiada w Polsce tylko kilkadziesiąt osób.

Płatniczy gadżet dla bogaczy. Warto?

Karty kredytowe zaliczające się do najbardziej ekskluzywnych, traktowane są raczej jako gadżet. Korzystają z nich w szczególności magnaci, ale też ludzie nieco mniej zamożni i wybrani celebryci. Czy faktycznie na tym zyskują? Pytanie takie samo, jak w przypadku przeciętnego Kowalskiego korzystającego ze zwykłej karty kredytowej. Pieniądze i tak trzeba oddać. Są jednak pewne różnice, a mianowicie opisywane wcześniej przywileje. Usługi Concierge i pakiety ubezpieczeniowe to faktycznie bonusy, dla których taką lux-kartę warto posiadać.

W Polsce zasadność ekskluzywnej karty płatnościowej jest nieco mniejsza niż w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy USA, ale i tak nadal wartościowa. Mniej jest u nas luksusowych usług, ale podróżuje się równie często, a to właśnie w podróżach ekskluzywne karty kredytowe najczęściej się przydają. Z jedną różnicą, w kraju lepiej być posiadaczem karty Visa Infinite lub MasterCard World Signia. American Express Centurion nie dość, że jest droga, to nie w każdym punkcie akceptowana.

Prestiżowe karty w Polsce

MasterCard World Signia - w przypadku karty plastikowej opłata za wydanie 900 zł, opłata roczna 900 zł (umorzona w przypadku dokonania transakcji bezgotówkowych o wartości, w zależności od banku, min. 60 lub 90 tys. zł lub np. w MultiBanku zmniejszona o połowę w przypadku rocznego obrotu na karcie wyższego niż 60 tys. zł), w przypadku karty metalowej w Noble Banku wydanie i obsługa 2 tys. złotych (opłata pobierana z góry, zwracana po dokonaniu transakcji na min. 150 tys. zł)
Visa Infinite - wydanie karty  900 zł (umorzone w przypadku zrealizowania w ciągu roku płatności na min. 60 tys. złotych), opłata roczna 900 zł pobierana od drugiego roku (umorzona na takich samych warunkach jak opłata za wydanie)
American Express Centurion - roczny koszt posiadania 2800 Euro

MM

Karta kredytowa - atrybut bogactwa wart zachodu?

American Express Centurion

  • Karta kredytowa - atrybut bogactwa wart zachodu?
  • Karta kredytowa - atrybut bogactwa wart zachodu?
  • Karta kredytowa - atrybut bogactwa wart zachodu?
  • Karta kredytowa - atrybut bogactwa wart zachodu?
  • Karta kredytowa - atrybut bogactwa wart zachodu?
  • Karta kredytowa - atrybut bogactwa wart zachodu?
  • Karta kredytowa - atrybut bogactwa wart zachodu?
  • Karta kredytowa - atrybut bogactwa wart zachodu?