Kazachstan planuje miasto pod kopułą

3 Komentarze
1 Zdjęcie
Środa, 02-06-2010

Kazachstan planuje miasto pod kopułą

O tego typu projekty łatwiej na Bliskim Wschodzie, jak choćby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale w jednym z najzimniejszych miast, kazachskiej Astanie, ma niedługo powstać miasto w mieście, zamknięte pod kopułą.

Prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew widział już stworzone przez tureckiego dewelopera plany i podobno wyraził się z aprobatą o pomyśle. Mimo że w Astanie temperatura spada i do -40C, w mieście pod kopułą ma być ciepło, przyjemnie i spokojnie. Ajtekin Gultekin, deweloper, pracował w Dubaju i zauważa wiele podobieństw między dwoma miastami – oba rozwijają się dynamicznie i w obydwu panują skrajne warunki atmosferyczne. Nowy projekt ma być pokryty kopułą o dwukilometrowej średnicy, mają być tam parki, restauracje, a nawet akwen wodny, po którym mają pływać gondole. Mimo że projekt brzmi nieco fantastycznie, pozyskano już do niego wielkie nazwiska światowej architektury – Normana Fostera i Manfrediego Nicolettiego.

Źródło: Telegraph

MWW

 • Śr., 02-06-2010 gość o posmaku ryby
  Pewien turecki deweloper o wiele mówiącym imieniu Wahap Toj, swego czasu twierdził, że w Białej Podlaskiej zbuduje drugie Las Vegas! ! Został po tym tylko las świerkowy.
  A Wahap!? Wahap wkupił się w łaski i załatwił sobie papierkową robotę na stołecznej budowie, chodzi i zbiera worki po cemencie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 03-06-2010 Futures
  Ciekawe , czyżby inspiracją dla twórców była powieść Stephena Kinga "Under The Dome" ? :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 04-06-2010 gość
  tak. A jak zima nawali na dach 3 metry sniegu to do zacznie sie drapanie w glowe i pytanie czy to aby wytrzyma....
  Odpowiedz Zgłoś