Klasyki nocą - jak delektować się motoryzacją?

5 Komentarzy
16 Zdjęć
Sobota, 04-08-2012

-  Auto służy do kontemplacji - twierdzą uczestnicy spotkań „Klasyki Nocą”. Zapoczątkowane w Krakowie, przeniosły się wkrótce do Lublina oraz Poznania. Służą „delektowaniu się motoryzacją w spokoju”. Tym właśnie różnią się od zwykłych pucharów youngtimerów - nie ma w nich rywalizacji, są raczej okazją do przewietrzenia klasyków.

Spotkania odbywają się cyklicznie, co czwartek - w Krakowie na parkingu przy Centrum Handlowym Kraków Plaza, w Lublinie przy Galerii Olimp, natomiast w Poznaniu - przy Termach Maltańskich. - Jest to szeroko rozumiana propagacja kultury motoryzacyjnej oraz zrzeszenie fascynatów pojazdów zabytkowych, a także klasycznych - wyjaśnia ideę takich spotkań w Poznaniu ich współorganizatorka Marta Wiśniewska.

Uczestnicy muszą przestrzegać regulaminu. Punkt pierwszy: „W pierwszym rzędzie stoją tylko samochody wyprodukowane przed 1986 rokiem”. I tak co tydzień o godz. 20 w kilku polskich miastach można zobaczyć, jak w jednym szeregu ustawiają się takie cudeńka, jak Citroen DS, Citroen 2CV, Volvo P1800C, VW Karmann Ghia, a także Mercedesy, Saaby, Mustangi, Garbusy czy Jaguary.

Organizatorzy stawiają też warunki: zakaz wyścigów i szaleństw na placu. Najistotniejsze, że pokazują, iż miejsce klasyków znajduje się nie w muzeach motoryzacji, a wciąż na ulicach.

Krakowskie Klasyki Nocą
Lubelskie Klasyki Nocą
Poznańskie Klasyki Nocą

MM