Kolorowa Viviane Sassen w Amsterdamie

0 Komentarzy
0 Zdjęć
Niedziela, 17-02-2013

Gra cieni, nasycenie kolorami, piękna modelka i oryginalne tło – to maksymalnie skrócony przepis na udane zdjęcie w fotografii mody.

Jeśli można doszukać się w nim kolejnych walorów artystycznych, należy spodziewać się, że jego autor (bądź autorka) jest jednym z bardziej pożądanych twórców w tej branży. Z pewnością taką osobą jest urodzona 1972 r. w Amsterdamie Viviane Sassen.

Pochodząca z Holandii fotografka nie rozróżnia fotografii artystycznej i reklamowej i właśnie dzięki temu jej zdjęcia znajdują się na pograniczu sztuki i mody. W swojej pracy stawia na niezależność, odważne eksperymenty i ekspresyjne kolory. Wyraźnie kieruje się intuicją. Swoje wizje stara się wnosić także do kampanii realizowanych dla takich domów mody, jak Missoni, Louis Vuitton, Stella McCartney czy należącej do Prady linii Miu Miu.

Zdjęcia, określane często mianem surrealistycznych, robiła m.in. w Afryce, w której spędziła młodość. Prezentowane były już na wystawach w Mediolanie, Nowym Jorku oraz Los Angeles. Obecnie można je obejrzeć w muzeum w Amsterdamie. Od połowy grudnia trwa tam wystawa podsumowująca jej dotychczasową 17-letnią działalność. Prezentuje ponad 300 zdjęć zrealizowanych na potrzeby kampanii marek modowych oraz dla magazynów.


Muzą fotografki jest francuska stylistka Roxane Danset, która karierę rozpoczęła od współpracy z Masion Martin Margiela, a obecnie pracuje w Paryżu i Nowym Jorku. Jest ona także jedną z bohaterek trwającej właśnie wystawy. Fragment ekspozycji zatytułowany „Foreplay” prezentuje też zdjęcia wykonane przez Viviane Sassen przed rozpoczęciem sesji, są więc one odzwierciedleniem jej własnych wizji.

Wystawa "Viviane Sassen/ In And Out of Fashion" w muzeum Huis Marseille w Amsterdamie otwarta jest do 17 marca. Szczegóły dostępne są na stronie muzeum http://www.huismarseille.nl/en/exhibition/viviane-sassen-in-and-out-of-fashion