Kuchenne potyczki, czyli jak dbać o ostrza

1 Komentarz
16 Zdjęć
Sobota, 18-02-2012

Żywot nawet najlepszego i najdroższego noża kuchennego będzie krótki, jeżeli jego ostrzu nie zostanie poświęcona odrobina uwagi.

W domowych warunkach najlepiej sprawdzają się noże ze stali nierdzewnej, chociaż coraz większą popularnością cieszą się także ostrza ceramiczne - wykonane z dwutlenku cyrkonu, są lżejsze i twardsze od stali, a przy tym szalenie odporne i ”niewidzialne” dla wykrywaczy metali, ale ich wadą jest kruchość i możliwość rozbicia się.

Długie i szczęśliwe życie nożom zapewnia użytkowanie ich zgodnie z przeznaczeniem – efektowne otwieranie butelek, puszek czy słoików najczęściej nieodwracalnie wyszczerbia ostrza. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak istotne jest ich czyszczenie. Najlepiej myć noże ręcznie i od razu osuszać czystą ściereczką – słona woda ze zmywarki, a także stykanie z innymi sztućcami, nawet na nożach ze stali nierdzewnej może powodować powstawanie ognisk korozji. Noże nie lubią wilgoci, dlatego jeżeli jednak myte są w zmywarce, nie należy ich w niej pozostawiać. Ostrze uszkodzić mogą także pozostawione na nim resztki jedzenia, a dokładniej kwasy występujące w pokarmie.

Także podczas przechowywania na ostrza niekorzystnie wypływa kontakt z innymi sztućcami, dlatego najlepszym rozwiązaniem są specjalne, drewniane lub bambusowe bloki, czy mocowane do ściany listwy magnetyczne, które uniemożliwiają stykanie się ostrzy.

Gdy nóż mimo wszystko straci swoją dawną świetność, warto zaopatrzyć się w ostrzałkę ceramiczną lub stalową i stosować ją regularnie, co pozwoli zachować optymalną ostrość wszystkich noży. Tępieniu się ostrza sprzyja także cięcie na twardych powierzchniach, ale drewniana lub plastikowa deska w zupełności wystarczy, by temu zapobiec.

AG