Kulinarne podróże: jak zachowywać się podczas posiłku

3 Komentarze
8 Zdjęć
Niedziela, 16-12-2012

Poznanie globalnych nawyków żywieniowych będzie wskazane choćby ze względu na to, że będąc w danym kraju, należy stosować się do obowiązujących w nim reguł. W niektórych państwach gospodarz domu ma prawo zwyczajnie się obrazić jeśli podczas proszonej kolacji popełnimy błąd.

Oto niektóre zwyczaje obowiązujące w państwach na całym świecie.

Portugalia

Portugalscy kucharze są bardzo szanowani. Jeśli nie ma na stole soli, pieprzu ani innych przypraw, tak właśnie powinno być i nie należy się o nie upominać. Kiedy to zrobimy obrazimy szefa kuchni.

Francja

Podczas posiłku nie należy dyskutować o pieniądzach. Uważane jest to za niegrzeczne. Podział rachunku także. Ręce powinny leżeć na stole, a nie na kolanach a chleb (bagietkę) rozdzieramy na kawałki przed jedzeniem.

Niemcy

Nie wypada samemu siadać do stołu, ale poczekać na wskazanie miejsca. W przeciwnym wypadku urazimy gospodarza. Pan albo pani domu daje znak do rozpoczęcia posiłku.

Japonia

Przede wszystkim musimy okazać odpowiedni szacunek gospodarzowi i najstarszej osobie przy stole. Nigdy nie podajemy jedzenia ani nie wbijamy pałeczek w pokarm - to kojarzy się ze zmarłymi. Siorbiąc studzimy gorący makaron oraz dajemy znak, że nam smakuje.

Kraje Bliskiego Wschodu

We wszystkich krajach Bliskiego Wschodu etykieta przy jedzeniu jest ściśle powiązana z założeniami islamu. Podczas posiłku zazwyczaj siedzi się na poduszkach ułożonych na podłodze. Jeśli na stole nie ma naczyń ani sztućców nie proś o nie. Pokarm będzie spożywany ręką. Je się tylko prawą, bo lewa uważana jest za nieczystą i ma być trzymana z dala od stołu.

Etiopia

Posiłki spożywa się z jednego naczynia, bez sztućców. Jedzenie ze swojego talerza uznawane jest za marnotrawstwo. Nie wypada także spożyć więcej niż przewidziana porcja. Dania mięsne powinny być konsumowane jako ostatnie.

USA

Jeśli ktoś poprosi cię o podanie soli, zawsze podawaj w zestawie razem z pieprzem. Przed dodaniem przypraw należy spróbować jedzenia. Mówienie z pełnymi ustami nie wchodzi w grę.

Rosja

Nadgarstki trzymamy na krawędzi stołu. Wódki nie należy rozcieńczać wodą ani jej popijać. Gdy butelka jest pusta, stawiamy ją na podłodze, nigdy na stole.

Meksyk

Kiedy oczy dwojga ludzi spotkają się podczas posiłku, należy powiedzieć 'provecho'. To zwrot oznaczający 'smacznego'.

EM

 • Niedz., 16-12-2012 kiks
  Znowu coś nowego do mnie dotarlo .. w porzo .
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 16-12-2012 Gość
  hehe, zabawne, że wszędzie o jedzeniu, o tym jak siedzieć itd. a przy Rosji o wódce większość :D
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 17-12-2012 dana
  W Etiopi za to luz.
  Odpowiedz Zgłoś