Lacroix w hołdzie Schiaparelli, czyli powrót upadłego kreatora

-1 Komentarz
4 Zdjęcia
Sobota, 20-04-2013

Christian Lacroix powraca. Nie jest to co prawda powrót na stałe, ale i tak można mówić o sukcesie. Były dyrektor kreatywny doprowadzonego do bankructwa domu mody Lacroix zaprojektuje kolekcję haute couture pod szyldem Elsa Schiaparelli

Angaż kreatora - o którym mówi się, że ma największą fantazję w branży - ogłosił w tym tygodniu Diego Della Valle, szef domu mody Schiaparelli. Kolekcja zaprezentowana zostanie w lipcu, podczas paryskiego tygodnia mody haute couture i obejmować ma 15 sylwetek. Lacroix jest jednym z kilku projektantów, którzy takim zleceniem złożą hołd słynnej Elsie Schiaparelli.

Projekt jest częścią wskrzeszania słynnego niegdyś domu mody Schiaparelli, który został zamknięty w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Kupiona w 2006 roku przez Diego Della Valle marka ma ponownie pojawić się na międzynarodowej scenie modowej. Trwają intensywne poszukiwania dyrektora kreatywnego, któremu powierzona zostanie kolekcja. Premiera zaplanowana jest na lato tego roku.

Komentując współpracę z Della Valle, Christian Lacroix zapewnił, że to nie powrót do mody. „Kochałem Schiaparelli za bycie pomiędzy modą a historią, kostiumem a krawiectwem, przeszłością a teraźniejszością. Ona mnie zawsze interesowała i intrygowała” – tak projektant opisywał nowe zlecenie. Lacroix odpowiedzialny będzie jedynie za fragment większej całości, która zorganizowana jest wokół jednego tematu – twórczości Schiaparelli. Kolekcja jego autorstwa nie będzie prezentowana na wybiegu, zatem o klasycznym modowym show nie ma mowy.

Dom mody Christian Lacroix upadł w 2009 roku po 22 latach działalności. Jego główny twórca nie zrezygnował jednak z projektowania. W ostatnich latach podjął się kilku bardzo różnorodnych wyzwań: pracował nad kolekcją dla Desigual, zaproponował mundury dla pracowników kolei, tworzył bajki i wnętrza. Szczególnie mocno Lacroix zaangażował się projektowanie kostiumów teatralnych i operowych, i to z tą działalnością związał się zawodowo. 

Pytany, czy teatr sprawił, że nie planuje już powrotu do mody, Christian Lacroix kokieteryjnie odpowiada, by „nigdy nie mówić nigdy”.  

AW

Lacroix w hołdzie Schiaparelli, czyli powrót upadłego kreatora

Christian Lacroix i jego teatralne kolekcje

  • Lacroix w hołdzie Schiaparelli, czyli powrót upadłego kreatora
  • Lacroix w hołdzie Schiaparelli, czyli powrót upadłego kreatora
  • Lacroix w hołdzie Schiaparelli, czyli powrót upadłego kreatora
  • Lacroix w hołdzie Schiaparelli, czyli powrót upadłego kreatora