Luksus dla florystów. Najdroższe kwiaty na świecie

6 Komentarzy
20 Zdjęć
Sobota, 01-09-2012

Kwiaty są jednym z najbardziej romantycznych prezentów dla ukochanej kobiety. Czasem jednak ich cena i dostępność przerastają możliwości. Mówi się, że dla chcącego nic trudnego, ale wymaganie kilku gatunków kwiatów od swojego ukochanego byłoby co najmniej nietaktem. O jakich roślinach mowa?

1. Kwiat Kadupul - bezcenny
Kwiat rosnący na Sri Lance, którego bezcenność, a zarazem wielka wartość, wynika z jego urody i bardzo krótkiego życia. Jest to roślina bardzo rzadka, która kwitnie przed północą i umiera przed świtem. Jest najbardziej pożądanym kwiatem na ziemi, choć niektórzy uważają go za mit. Rośliny nie udało się jeszcze nikomu wyciąć i sprezentować.

2. Semper Augustus, ok. 700 tys. dolarów za cebulkę
Słynna odmiana tulipanów, która w Holandii w XVII wieku podczas tulipanowej gorączki (dokładnie w 1637 roku) osiągnęła cenę około 700 tys. dolarów. Kwiat z białych, zwichrowanych płatków na długiej łodydze, pozbawiony zapachu, uprawiany był na dworach królewskich. Raz zapłacono za niego mieszczańskim domem z dużym ogrodem i należącym do posiadłości dworem.

3. Orchidea Shenzhen Nongke, ok. 200 tys. dolarów za kwiat
Najdroższa orchidea świata, stworzona jako luksusowy gatunek storczyków przez chiński ośrodek badawczy Shenzen Nogke. Jej wyhodowanie zajęło naukowcom osiem lat. W 2005 roku została sprzedana na aukcji anonimowemu miłośnikowi kwiatów, który miał podobno podarować orchideę swojej ukochanej.

4. Orchidea „złoto Kinabalu”, ok. 5 tys. dolarów za kwiat
Kwiat rosnący na wyspie Borneo. Można go spotkać na terenie Parku Narodowego Kinabalu w Malezji. Jest niestety zagrożonym gatunkiem, kwitnie w kwietniu i maju. Gatunek storczyka o jasnych liściach i wysokim kwiatostanie. Wśród storczyków jest unikatem, ponieważ trzyma swoje płatki niemal poziomo, co czyni kwiat jeszcze większym.

5. Krokus uprawny, ok. 1,1 tys. dolarów za ? kg
Inaczej szafran uprawny, który rośnie nawet w Polsce. Sam kwiat nie jest bardzo drogi, bukiet byłby tańszy od róż. Jego wysoka pozycja w rankingu najdroższych kwiatów świata wynika z zastosowania w gastronomii: z pręcików tych kwiatów produkuje się przyprawę. Z jednego hektara plantacji można uzyskać do 25 kg szafranu, najdroższej przyprawy na świecie.MM

 • Sob., 01-09-2012 joanna
  orchidea to patyki brzydka , najcudowniejszy z kwiatów na swiecie to róza czerwona
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-09-2012 jst
  mam u siebie na parapecie kwiat kadupul który kwitnie na koralowo ale sam kwiat jest identyczny kwitnie dosyć długo 2-3 tygodnie nie ma za wiele wymagań i gdy nie kwitnie nie wyglada imponująco
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-09-2012 Lol
  Joannie polecamy korepetycje z estetyki.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-09-2012 Gość
  ,,Słynna odmiana tulipanów, która w Holandii w XVII wieku podczas tulipanowej gorączki (dokładnie w 1637 roku) osiągnęła cenę około 700 tys. dolarów.''
  Panie(pani) MM, czy nie wydaje się Wam, że piszecie bzdury ?!..
  O jakie dolary chodzi ?
  Dolar amerykański powstał w roku 1785 !
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 02-09-2012 Gość
  Lol:....kazdy ma prawo do wlasnej estetyki. Mi tez sie orchidea nie podoba podobnie jak zaden z picasso obrazow. Powiem Ci nawet,ze wiekrzosc ludzi ktorzy zakupili obrazy za miliony tez nie moga sie nadziwic...jakie one brzydkie....czyz nie uwazasz,ze strelicja jest piekniejsza od orchideii??
  Pozdrawiam wszytskich,
  stokrotka:)))
  Lol (Sob., 01-09-2012) napisał:

  Joannie polecamy korepetycje z estetyki.

  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 02-09-2012 gość
  Gość (Sob., 01-09-2012) napisał:

  ,,Słynna odmiana tulipanów, która w Holandii w XVII wieku podczas tulipanowej gorączki (dokładnie w 1637 roku) osiągnęła cenę około 700 tys. dolarów.''

  Panie(pani) MM, czy nie wydaje się Wam, że piszecie bzdury ?!..

  O jakie dolary chodzi ?

  Dolar amerykański powstał w roku 1785 !

  Dolar powstał w 1785, to nie znaczy, że wartość tulipana nie była wtedy tak wysoka jak dzisiejsze 700 tys. dolarów. Czy kwoty w polskich złotych powinno się podawać takie, jak były 30 lat temu? Internautom niewiele by to mówiło ;)
  Odpowiedz Zgłoś