Moda plus size w natarciu

36 Komentarzy
20 Zdjęć
Piątek, 06-09-2013

Modelki w rozmiarach większych od tych, do których przyzwyczaiły nas wybiegi mody i kolorowe pisma coraz częściej pojawiają się w na zdjęciach i w kampaniach. I nie chodzi tu o prezentację mody w dużych rozmiarach, ale o regularne linie. Kilka miesięcy temu głośno było o Jennie Runk, która wystąpiła w sesji promującej kolekcję plażową H&M.

Do swojej jesienno-zimowej kampanii bieliźniana marka Chantelle zatrudniła Robyn Laweley. Obie panie pochwalić się mogą kobiecymi krągłościami i rozmiarami, które jeszcze do niedawna nie miały w branży racji bytu. 

To nie koniec rozmiarowej rewolucji. Na zbliżającym się tygodniu mody w Nowym Jorku zaprezentowana zostanie kolekcja Cabiria, dzieło Eden Miller, która projektuje modę plus size. To pierwszy taki przypadek w historii tej imprezy. Nie tak dawno projektantka ostro krytykowała środowisko za propagowanie tylko jednej, do tego często skrajnie szczupłej sylwetki. Dziś kończy przygotowania do pokazu. 

To ogromna zmiana i dowód na to, że moda w większych rozmiarach zaczyna dochodzić do głosu i przestaje być traktowana jako mało interesujący i nieatrakcyjny margines. Miller nie kryje swojego entuzjazmu i nadziei na zmiany, jaką daje jej pokaz i włączenie kolekcji do tak prestiżowej imprezy. Projektantka podkreśla, że to jak najbardziej profesjonalny pokaz i kolekcja, którą należy traktować jako jedną z wielu prezentowanych podczas tygodnia mody. Nie chce, by o jej pokazie myślano jako o ciekawostce i intrygującej atrakcji, którą proponuje organizator, i o której później pisze się jak o kuriozum w programie. Stąd dbałość o każdy detal, angaż profesjonalnych modelek i poziom przygotowań, który nie odstaje od reszty pokazów. 

Takie podejście wpisuje się w założenia i filozofię marki. Miller nie pokazywała swoich kolekcji podczas tygodni mody dedykowanych ubraniom w większych rozmiarach. Mimo iż projektantka zaznacza jak ważne są to imprezy i jak dużo zrobiły dla propagowania różnorodności w świecie mody, sama chciałaby pozycjonować swoją kolekcję w głównym i powszechnym nurcie marek odzieżowych. Chce, by Cabiria była jedną z wielu propozycji na rynku, nie zaś propozycją z gatunku niszowych i „specjalistycznych”. 

Czy tak do kolekcji w większych rozmiarach podejdzie publiczność i relacjonujące imprezę media, przekonamy się we wrześniu. Reakcja będzie dość znaczącym komunikatem, czy moda na plus size to chwilowe zjawisko, czy faktycznie czas na zmiany i w branży nastaną czasy większej tolerancji. Zwłaszcza, że o równość i różnorodność walczą nie tylko kobiety w większych rozmiarach, ale także modelki o innym niż biały kolor skóry. Światową modę czeka trudny egzamin. Najbliższe miesiące pokażą czy ma szansę go zaliczyć. 

Zobacz również: Koniec zbyt szczupłych modelek w IzraeluZoabcz również: Modelka z kliniki zaburzeń odżywiania poszukiwana

AW

 • Pt., 30-08-2013 tyka
  koszmarne! Otylosci nie wolno lansowac!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 30-08-2013 Justyna
  o-b-l-e-s-n-e
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 30-08-2013 gosc
  Fajne, kolorowe, takich kobiet jest coraz wiecej wiec moda musi wyjsc na przeciw !
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 31-08-2013 Gość
  ubrania normalne - a myślałam że skoro projektuje je jakas wielka projektantka to będą bardziej wyrafinowane. A modelki jak zwykle - strasznie grube. Ja dla obecnej mody jestem XL (42) czyli gruba i myslalam ze cos znajdę dla siebie, ale te panie to chyba są 20XL... znowu skrajność
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 01-09-2013 pat
  Trochę sportu by im się przydało. To jest otyłość.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 09-09-2013 asia
  Panie Robyn i Jennie mają dobre kształty, wagę normalną lub lekką nadawę. Takie modelki popieram w 100%. Reszta to duża nadwaga lub otyłość !! Tego nie można promować. Otyłość zabiją więcej osób niż anoreksja.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 09-09-2013 Kyia
  tyka (Pt., 30-08-2013) napisał:

  koszmarne! Otylosci nie wolno lansowac!  nie wiem czy chodzi o lans, czy o to, że ktoś w końcu zwrócił uwagę na to, że te kobiety też chcą mieć ładne ubrania w szafie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 09-09-2013 zancia
  tyka (Pt., 30-08-2013) napisał:

  koszmarne! Otylosci nie wolno lansowac!  Wieszakami tak samo ;]
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 09-09-2013 Gość
  asia (Pn., 09-09-2013) napisał:

  Panie Robyn i Jennie mają dobre kształty, wagę normalną lub lekką nadawę. Takie modelki popieram w 100%. Reszta to duża nadwaga lub otyłość !! Tego nie można promować. Otyłość zabiją więcej osób niż anoreksja.  Dlatego anoreksja jest ok a otyłość be?! Ludzi otyli mają większe predyspozycje do łapania pewnych chorb, tak jak np grupa palaczy. Tylko, że to otyłych się dyskryminuje.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 09-09-2013 Gość
  fajnie bynajmniej ma kształty ale nie za dużo bo to już jest okropne :)
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3 4