Modne kierunki: Citybreak w Pradze

1 Komentarz
11 Zdjęć
Sobota, 08-12-2012

Piękna o każdej porze dnia i roku, o wymarzonej scenerii dla miłośników średniowiecznej zabudowy Praga nie ustępuje pod względem zainteresowania turystów innym europejskim stolicom. Choć poruszanie się po kontynencie w ostatnich latach stało się bajecznie łatwe, to stolica Czech wiedzie prym wśród modnych kierunków na weekendowy wypad.

Z uwagi na bliskość i niewygórowane ceny, Praga, podobnie jak Berlin, jest częstym celem weekendowych wyjazdów wśród Polaków. Łatwość dotarcia to także argument na to, by odwiedzić ją właśnie w najbliższych miesiącach, a nie latem, kiedy miasto opanowane jest przez rzesze turystów.

Najważniejszą część miasta można przejść pieszo. Kilkugodzinny spacer pozwoli na zapoznawanie się z zabytkową architekturą, odwiedzenie rynku, placu Wacława i znajdujących się przy nich Muzeum Narodowego  oraz Pałacu Lucerna.  Weekend na szczęście ma dwa dni, z pewnością starczy zatem czasu na Most Karola, którego jedynie błyskawiczne przejście byłoby nietaktem.

Na półkilometrowym moście znajduje się kilkadziesiąt rzeźb. Warty uwagi jest posąg św. Jana Nepomucena. Podobno dotknięcie znajdującej się pod nim płaskorzeźby przynosi szczęście. Jeśli to prawda, powinno dopisywać ono wielu Europejczykom, którzy ochoczo ustawiają się tu w kolejce. Poza Mostem Karola nie wolno też pominąć Hradczan z Zamkiem Królewskim i Katedrą św. Wita oraz Dzielnicy Żydowskiej sąsiadującej ze Starym Miastem.

Praga tętni życiem przez całą dobę. Opuszczanie miasta zaraz po zmroku lepiej pozostawić dzieciom, a samemu skorzystać z bogatej oferty życia nocnego czeskiej stolicy. W zależności od upodobań, można wybrać się wtedy do jednego z teatrów, np. Opery Narodowej, albo też knajpy, choćby Karlovy Lazne obok Mostu Karola. Po zabawie, by ochłonąć,  nie zaszkodzi jeszcze raz przespacerować się po Starym Mieście, gdzie iluminacje miejskie są na najwyższym poziomie.

Pobyt w stolicy Czech można, a nawet trzeba, umilić sobie wizytą w knajpce. Tam pozostaje zamówić sobie tradycyjne knedliczki i popić je piwem pilsner. Co prawda do piwa częściej jada się tam takie przekąski, jak kiełbaska w marynacie z cebulką czy topinki – kawałki chleba z patelni, ale nie zaszkodzi popić piwem głównych dań mięsnych.

Wyjazd do Czech najlepiej zorganizować sobie we własnym zakresie. Powszechnie dostępne są połączenia lotnicze, kolejowe i autobusowe, jednak w tym przypadku wygodniej i taniej jest jechać w kilka osób samochodem. Nocleg  w hotelu czterogwiazdkowym zwykle kosztuje około 200-250 zł,w pięciogwiazdkowym – od ok. 600 zł wzwyż.

Noclegi w Pradze:

Hotel Eurostars Thalia, cena od ok. 540 zł, szczegóły TU
Hotel Royal Palace, cena od ok. 540, szczegóły TU
Rezydencja św. Michała, cena od ok. 165 zł, szczegóły TUHotel Casa Marcello, cena od ok. 250 zł, szczegóły TU

MM