Mundury stewardess przez dziesięciolecia - eleganckie i od projektantów

11 Komentarzy
64 Zdjęcia
Poniedziałek, 24-09-2012

Zawód stewardessy to nie tylko okazja do zobaczenia świata, poznania ludzi, ale też pracy w odzieży od znanych projektantów. Autorami projektów, według których szyto mundury, były tak znane osobistości, jak Emilio Pucci czy Pierre Balmain.

Wraz z rozwojem profesji, zmieniały się też mundury. Przypomnijmy, że początek historii tego zawodu datowany jest na 1930 rok, kiedy pielęgniarka Ellen Church z Iowa zapewniała, że latanie jest bezpieczne, co nieco przełamało strach Amerykanów przed lataniem. Wiosną tamtego roku wsiadła na pokład samolotu jako pierwsza na świecie stewardessa.

W latach 30. i późniejszych wymagania wobec stewardess były bardziej restrykcyjne niż obecnie. Nie zmieniło się na pewno podejście do służbowego stroju. Ten nadal musi być elegancki i dobrej jakości. W zależności od linii lotniczych, odzwierciedla luksus obsługiwanych linii lub symbolizuje kraj, będący właścicielem firmy lotniczej.

W Austrian Airlines dominuje czerwień, z kolei w Malaysia Airlines widać już wpływy lokalnej kultury. Tam kobiety noszą mundury batikowe. W luksusowych Emirates Airlines pasażerowie mają do czynienia z elegancją w każdym calu – stewardzi noszą brązowe garnitury i brązowo-czerwone krawaty, kobiety garnitury w kolorze khaki i czerwone czapki z białym welonem.

Nie wszędzie mundur jest jednakowy. W Air New Zealand dano pracownikom wybór strojów, kobiety mają do dyspozycji suknię, dwie spódnice, cztery rodzaje koszul i bluzek oraz trzy kolory marynarek. Autorem strojów jest bardzo znany w Nowej Zelandii projektant Trelise Cooper.

W ramach ciekawostki, w sierpniu tego roku Virgin America, właściciel linii lotniczej, ubrał pracowników w mundury zaprojektowane przez firmę Banana Republic. To pokazuje, że zawód stewardessy jest modny pod różnymi względami.

MM

  • Wt., 04-06-2013 Gość
    zapomniano wspomniec, ze uniformy Air France, które obecnie noszą stewardessy zaprojektował Christian Lacroix. Dziewczyny maja do wyboru koszule z krotkim i dlugim rekawem, t-shirty i golfy z elastycznej microfibry, marynarki z krotkim i dlugim rekawem oraz marynarke dluga, sukienke letnia i zimowa dostepna w dwoch kolorach, dwa rodzaje spodnic i spodnie, dwa plaszcze, dwa rodzaje apaszek plus ozdobny kolnierz.
    Odpowiedz Zgłoś
1 2