Na narty z dobrym sprzętem i ubezpieczeniem

1 Komentarz
8 Zdjęć
Sobota, 12-01-2013

Jak dobrać długość nart, czy warto zdecydować się na technologię Rocker i czym kierować się w wyborze snowboardu? Ferie zimowe sprzyjają śniegowemu szaleństwu. By było ono bezpieczne, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. O tym, jak go dobrać, opowiada Cezary Brak, dyrektor marketingu sklepu Ski Team

Sezon zimowy w pełni, tłumy ruszają na podbój stoków. Wśród nich – wielu uczniów mających właśnie ferie. O czym powinni wiedzieć, jeśli wybierają się na narty lub snowboard po raz pierwszy?

Jazda na nartach lub desce snowboardowej sprawia przyjemność wielu osobom – zwłaszcza jeżeli wyjazd jest odpoczynkiem od szkoły. Jeżeli ktoś na taki wyjazd wybiera się pierwszy raz – musi pamiętać o najważniejszym, czyli o bezpieczeństwie. Warto poznać kilka głównych zasad, aby na stoku nie zagrażać sobie i innym.

Dlaczego dobranie sprzętu jest tak ważne?

Tutaj również muszę wspomnieć o bezpieczeństwie. Odpowiednie przygotowanie sprzętu ma kolosalne znaczenie. Podczas jazdy obdarzamy sprzęt sporym zaufaniem. Aby w pełni cieszyć się zimowym sportem, niezbędny jest sprzęt dopasowany do naszych potrzeb i umiejętności. Obecnie producenci wychodzą naprzeciw zróżnicowanym potrzebom klientów i oferują naprawdę bogatą gamę sprzętu. Warto pamiętać również o serwisie przed wyjazdem.

Jednym z większych problemów w trakcie przygotowań do zimowego szaleństwa na stoku jest wybór długości nart. Jakie powinien wybrać początkujący, a jakie zaawansowany narciarz?

Zasady doboru długości nart zmieniają się wraz ze zmianą techniki narciarskiej. Istnieje wiele reguł o dobraniu odpowiedniej długości nart. Eksperci jeżdżą na nartach sięgających ich czoła, średniozaawansowani sięgających nosa, a początkujący brody. Pamiętać należy, że im krótsze narty, tym łatwiej na nich skręcać - ale jednocześnie są mniej stabilne przy większych prędkościach i na twardych stokach. Narty dłuższe są trudniejsze do skręcania, ale bardziej stabilne w trudnych warunkach. Odnoszenie się więc do długości nart  i wzrostu narciarza ma sens wyłącznie przy założeniu typowej budowy ciała. Narciarze bardzo szczupli lub wręcz przeciwnie, o masywnej budowie ciała, powinni raczej dobierać długość nart w zależności od wagi ciała. Osobiście zachęcamy więc, aby skorzystać z porady fachowca w sklepie, który indywidualnie dobierze dla nas odpowiednie narty.

Ostatnio modne są narty wyposażone w Rocker. Czy ta technologia to duże ułatwienie dla początkujących narciarzy?

W konsekwencji ewolucji technologicznej narty stały się krótsze i mocniej taliowane – nastała era carvingu, która dawała ogromną przyjemność wyłącznie na odpowiednio przygotowanych stokach. Stworzono więc technologię Rocker, która sprawdza się wyśmienicie w warunkach puchów i świeżych śniegów. Dla amatorów szusowania po ubitych stokach, lepszym rozwiązaniem nadal jest zastosowanie technologii Camber ze względu na lepsze trzymanie krawędzi. Istnieje również  połączenie tych dwóch technologii. Dzisiaj praktycznie osiemdziesiąt procent  wszystkich modeli nart zbudowanych jest w technologii camber/rocker.

Jakie narty z Rockerem sprawują się najlepiej?

Obecnie producenci próbują łączyć ze sobą technologie, aby nadać nartom wyjątkowych właściwości, co owocuje powstaniem niezliczonych wariantów i profili. Każdy z producentów stara się wypracować własne podejście do Rockera. Dla przykładu Rocker w produktach Salomon przeszedł długą drogę od prostego pomysłu by narta pływała w puchu jak narta wodna – aż do zupełnie nowego podejścia w projektowaniu nart gotowych na każde warunki śnieżne. Innym przykładem może być firma Atomic, która w swoich modelach wykorzystuje Piste Rocker, All Mountain Rocker lub Powder Rocker. Tutaj dodanie technologii ulepsza lub dopełnia charakterystykę danego modelu, w zależności od pożądanego efektu, będąc mniej lub bardziej wiodącą cechą jego konstrukcji.

Wśród młodych ludzi zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim snowboard. Dobór deski zależy od techniki, jaką będzie się jeździć?

Wybór odpowiedniego snowboardu jest bardzo ważny - szczególnie dla początkujących i niedoświadczonych miłośników tego sportu. Kupując nową deskę snowboardową nie należy się sugerować ceną - droższa wcale nie musi być lepsza, bo najlepsza jest ta, którą indywidualnie dobierzemy do siebie. Jeżeli jeździmy po terenach dziewiczych powinniśmy wybrać deskę freerideową, jeżeli raczej wolimy powietrzne ewolucje - odpowiednia będzie deska freestyleowa. Są jeszcze deski typu alpine dla miłośników większej prędkości. Kolejna rzecz to dobór długości deski. Snowboard nie powinien być ani za długi, ani za krótki. Zbyt długa deska będzie stabilniejsza i szybsza, ale trudniejsza w skręcie, natomiast zbyt krótka deska będzie łatwiejsza w skręcie, ale niestety mniej stabilna. Dobór długości deski związany jest również z wagą snowboardzisty.


A co z odzieżą narciarską? Na jakie marki najlepiej zwracać uwagę?

Wybór odzieży narciarskiej wcale nie jest łatwy. Wręcz przeciwnie - gama kolorów i fasonów wciąż się powiększa, a producenci kuszą nas przeróżnymi systemami i parametrami. Uważa się, że moda zmienną jest, ale nie oszukujmy się, że wciąż pozostaje podstawowym kryterium dla większości narciarzy. Wśród rozwiązań w odzieży należy zwrócić uwagę na membranę, jaka została zastosowana w kurtce czy spodniach. Parametry membrany to oddychalność i wodoodporność. Mówiąc najprościej, odzież narciarska powinna odprowadzać nasz pot w postaci pary wodnej na zewnątrz, ale nie przepuszczać wody i wiatru z zewnątrz. Warto dowiedzieć się również, czy  odzież ma podklejane szwy w newralgicznych miejscach. Istotna jest również bielizna, którą będziemy nosić pod naszą nową kurtką i spodniami. Na tle innych producentów wyróżnia się odzież marki Spyder.

Przejdźmy do pozostałych akcesoriów. Co jeszcze należy ze sobą zabrać?

Z pewnością warto pamiętać o ubezpieczeniu – chociaż samo wykupienie polisy ubezpieczeniowej na wyjazd to nie wszystko. Aby w pełni czuć się bezpiecznie, należy wiedzieć jak się zachować w razie wypadku. Jeżeli chodzi o akcesoria i gadżety, to profesjonalne sklepy narciarskie oferują  bardzo bogaty asortyment, najlepiej na miejscu  zapoznać się z ofertą i zdecydować, co będzie odpowiednie dla  indywidualnych potrzeb.

Dziękujemy za rozmowę.

MM