Najbardziej opłacalne pomyłki

5 Komentarzy
5 Zdjęć
Poniedziałek, 06-08-2012

Nieporozumienia, porażki, pomyłki i inne nieszczęśliwe zbiegi okoliczności nie muszą wcale oznaczać totalnej katastrofy. Są dowody na to, że popełnione błędy okazały się kopalniami złota. Zanim coś spiszecie na straty, zastanówcie się dobrze czy rzeczywiście nie ma już innego wyjścia. Oto najbardziej intratny wybór pomyłek.

Cygara
We Florencji, w sierpniu 1815 roku ogromny ładunek świeżo zebranych liści tytoniu został przypadkowo pozostawiony na deszczu. Zamókł i sfermentował. Pracownicy postanowili wysuszyć gnijące liście i wykorzystali do skręcenia cygar, sprzedając je po korzystnych cenach na obrzeżach miasta. Tak powstały włoskie cygara Toscano. 

Szampan
W okolicy Hautvillers lokalne winogrona zostały użyte do białego wina. Okazało się, że w większości butelek nastąpił proces fermentacji, tworząc ciśnienie wewnątrz i powodując eksplozję.
W XVII wieku mnich Dom Perignon wykorzystał ten fakt. Do wina dodał cukier, wzmocnił butelki i je zakorkował. Obecnie produkuje się 330 mln butelek tego szampana rocznie. 

Ser pleśniowy
Dawno temu pasterz jadł swój posiłek składający się z chleba i sera owczego. Nagle po innej stronie pola zobaczył dziewczynę. Zabrał swoje zapasy jedzenia do pobliskiej jaskini i pobiegł do panny. Zostali parą, a on po kliku miesiąca wrócił do jaskini niedaleko Roquefort-sur-Soulzon. Ser pokryty był już wtedy niebieskimi grudkami pleśni. Dzięki niemu mamy ser Roquefort.

Viagra
Firma Pfizer przeprowadzała rutynowe testy badając nowy lek. Ludzie biorący w nich udział nie chcieli oddać medykamentu z powrotem. Lek pierwotnie przeznaczony był na obniżenie ciśnienia krwi, ale reakcje badanych zastanowiły naukowców. Pod koniec lat 90. tabletki przetestowano na świnkach morskich. Okazało się, że efektem ubocznym są długotrwałe erekcje. Dziś z viagry korzysta 35 mln mężczyzn na całym świecie a firmie przynosi to miliard dolarów dochodu rocznie.

Teflon
Roy Plunkett miał 27 lat i był chemikiem z Du Pont. W 1938 roku eksperymentował z nowym pomysłem na chłodzenie opierające się gazowi, żeby obejść patent innego producenta. W trakcie prób nastąpiły komplikacje. Podczas reakcji utworzyła się biała stała substancja, która była bardzo odporna. Młody chemik wynalazł powłokę teflonową. 

EM

 • Niedz., 05-08-2012 Patent
  Szczeście przychodzi kiedy chce.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 05-08-2012 remi
  szkoda ze mnie sie nie dzieją takie przypadki,pozdro
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 05-08-2012 Bobik
  DU Pont wykosili nasz przemysł chemiczny , sa potęga
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 05-08-2012 ruch frakcyjny
  I co im z tego miliarda zysku,i tak do grobu i tak.Jak oczy zaczną kołem stawać to w dupie będzie miał zysk.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 06-08-2012 pOgodzona
  Przypadek rządzi swiatem jakie to nIesprawiedliwe.
  Odpowiedz Zgłoś