Najdroższa rzeźba na świecie powstanie w Abu Zabi

0 Komentarzy
8 Zdjęć
Czwartek, 13-12-2012

Pierwsze rysunki monumentalnej rzeźby powstały 35 lat temu. Do niedawna na jej budowę nie było jednak ani wytyczonej lokalizacji ani zgody. Planowany wspólnie z żoną Jeanne-Claude projekt, po jej śmierci, został odłożony na później. Christo, kojarzony głównie z „opakowanym Reichstagiem”, jednak nie zaniechał go.

Po ponad 10 latach rozmów z rodziną królewską, słynący ze spektakularnych realizacji Christo, otrzymał ziemię na pustyni Al Gharbia. Budowa największej i najdroższej rzeźby na świecie wydaje się więc już tylko kwestią dopięcia szczegółów. Rzeźba powstanie w Emiracie Abu Zabi w Zatoce Perskiej. Mająca kształt zbliżony do piramidy konstrukcja zbudowana zostanie z beczek po ropie naftowej. Nad jej budową przez 30 miesięcy pracować będzie kilkaset osób.

„Mastaba” nie ma odnosić się do egipskich piramid, lecz do mastaby, czyli grobowca o płaskim wierzchołku stawianego już tysiące lat temu na prostokątnym planie. Rzeźba będzie największą na świecie – o wysokości 150 metrów, czyli większej niż Wielka Piramida w Gizie. Wszystkie beczki po ropie, a będzie ich aż 410 tys., zostaną pomalowane. Całość w promieniach słońca ma mienić się kolorami czerwonym i żółtym.

Budowa ma kosztować 340 mln dolarów. Rzeźba będzie niewątpliwie największą atrakcją pustyni Al Gharbia, na której ma stanąć. Krytycy twierdzą, że będzie pomnikiem bliskowschodniej ropy, artysta zaprzecza. Fakt jednak jest taki, że na pomysł wpadł po 1973 roku, w którym USA miały do czynienia z potężnym kryzysem naftowym.

MM