Najdroższe ulice świata są w Hong Kongu

0 Komentarzy
12 Zdjęć
Poniedziałek, 19-11-2012

Hong Kong zdetronizował Nowy Jork i jest aktualnie miastem z najdroższą przestrzenią handlową. Po 11 latach panowania Nowy Jork spada z piedestału.

Najbardziej luksusowe marki świata bardzo mocno rywalizują o atrakcyjne powierzchnie handlowe w Hong Kongu. Chętnych najemców przybywa, a ponieważ popyt nakręca podaż, ceny wynajmu lokali systematycznie idą w górę. Czynsz w prestiżowej dzielnicy Causeway Bay wzrósł o 35 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym i wynosi obecnie 22307 euro za metr kwadratowy za rok.

Popularność i rosnąca rola Hong Kongu to przede wszystkim zasługa turystów z Chin, którzy na towary luksusowe wydają w mieście coraz więcej pieniędzy (18-procentowy wzrost sprzedaży w ciągu pierwszych 9 miesięcy ukształtował się na poziomie prawie 18 miliardów dolarów).

Nowojorska Piąta Aleja spadła na drugie miejsce z czynszem 21204 euro za metr kwadratowy za rok. Trzecie miejsce na podium (awans z piątego) zajmują Pola Elizejskie. W Paryżu za metr kwadratowy za rok trzeba zapłacić 9573 euro. Polska, z najdroższą ulicą Nowy Świat w Warszawie, zajmuje 43 miejsce. W stolicy czynsz wynosi „jedynie” 1020 euro za metr za rok. Taki wynik to spadek w prestiżowym rankingu z 41 miejsca w roku ubiegłym.

Ranking 326 miast z najdroższą przestrzenią handlową opublikowała agencja nieruchomości Cushman & Wakefield Ins.

AW