Najlepsza kawa prosto od źródeł

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Sobota, 08-09-2012

Dobrze smakuje, jest droższa od kawy z większości sklepowych półek, wspomaga gospodarkę krajów Trzeciego Świata - kawa Sprawiedliwego Handlu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ze względu na cenę i problemy z jej dostępnością w polskich miastach, wciąż jest dobrem luksusowym, na który smakosze spożywający kofeinę w dużych ilościach raczej sobie nie pozwalają.

Różnorodność kaw Sprawiedliwego Handlu jest podobna lub nawet większa niż w masowej produkcji. Konsumenci mogą wybierać między kawą mieloną, ziarnistą, rozpuszczalną, aromatyzowaną i bezkofeinową. Sklepy opatrzone certyfikatem Fairtrade oferują np. nieco kwaskową kawę z Haiti, mieszanki kaw ekologicznych z Meksyku i Nikaragui, arabikę wyżynną z Salwadoru, Papui Nowej Gwinei czy Panamy.

Cena kawy Sprawiedliwego Handlu jest nieporównywalnie wyższa od tej z rynku globalnego. Powód? Pieniądze trafiają pośrednio do lokalnych społeczności, poprawiając jakość ich życia. Dodatkowo, aby kawa była dystrybuowana jako produkt Fairtrade, jej hodowcy muszą pracować z poszanowaniem praw człowieka, zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, ponadto do pracy nie mogą wykorzystywać dzieci.

Opakowanie o masie 250g kosztuje zazwyczaj około 20 zł. Duża część tej sumy trafia bezpośrednio do plantatorów. Inaczej jest w przypadku przeciętnej kawy dostępnej w supermarketach. Coraz więcej zarabiają na niej przetwórcy, a mniej hodowcy. Cena ziarna kawowego spada, więc mimo dużego popytu na napój, sytuacja hodowców się pogarsza. To właśnie jeden z powodów, dla którego rynek produktów Sprawiedliwego Handlu w krajach zachodnich rośnie.

Idee, podobnie jak jakość i smak produktów Sprawiedliwego Handlu, są piękne. Gorzej ze świadomością ich obecności na rynku. W Wielkiej Brytanii rozpoznawane są one przez około 80 proc. społeczeństwa, w Polsce o ich istnieniu wie co dziesiąta osoba. Czy produkty Sprawiedliwego Handlu są zbyt drogie?

Kawa wprost od plantatorów:

Kawa mielona Langano z Etiopii, cena około 41 zł za 500g, dostępna TU Kawa rozpuszczalna Traidcraft z Tanzanii, cena około 25 zł za 100g dostępna TU
Kawa Röstkaffee z aromatem "Irish Coffee" z Haiti, cena około 6 zł za 40g dostępna TU
Kawa mielona "La Cortadora" z Salwadoru, cena około 22 zł za 250g dostępna TU
Kawa mielona Yambo Espresso z Kamerunu, cena około 21 zł za 250g dostępna TU
Kawa ziarnista Equal Exchange z Peru, cena około 74 zł za 500g dostępna TU

MM