Największy fan sztuki Warhola

0 Komentarzy
6 Zdjęć
Niedziela, 13-05-2012

Ma 73 lata i jest izraelskim biznesmenem, multimilionerem działającym w branży tekstylnej. Jose Mugrabi, bo o nim mowa, jest również wielkim fanem dzieł Andy’ego Warhola. Ma ich w swojej kolekcji ponad 800 i robi na nich doskonały biznes. 9 maja z nowojorskiej aukcji sztuki współczesnej Mugrabi wyszedł z „Podwójnym Elvisem”, za którego zapłacił ponad 37 milionów dolarów.

Zbiór dzieł sztuki biznesmena obejmuje ponad 3000 pozycji i wyceniany jest na około 770 milionów dolarów. Większa część przechowywana jest w kilku pilnie strzeżonych magazynach na świecie, tylko nieliczne wiszą w muzeach. Bo nie o kolekcjonerstwo i miłość do sztuki tu chodzi, ale o wielkie pieniądze. Mugrabi monitoruje właściwie wszystkie aukcje i kolekcje Warhola na świecie i doskonale umie wykorzystać każdą okazję na atrakcyjny zakup lub sprzedaż. Regularnie bierze udział w aukcjach i prywatnych transakcjach, obracając ogromną ilością dzieł sztuki, w tym najcenniejszymi i najbardziej pożądanymi pozycjami na rynku.

Warhol wydaje się być oczkiem w głowie biznesmena, który nie tylko kupuje jego dzieła, ale umie je również efektownie sprzedać. W 2010 roku Mugrabi sprzedał obraz inspirowany Elizabeth Taylor „Men In Her life” za 63 miliony dolarów. To drugi najdrożej sprzedany na aukcji obraz tego artysty. Najdroższy jest „Green Car Crash (Green Burning Car I)” sprzedany przez dom aukcyjny Christie’s w 2007 roku za 71 milionów dolarów.

To najliczniejszy i najbardziej imponujący prywatny zbiór spuścizny Warhola na świecie. Biorąc pod uwagę, że eksperci mówią o istnieniu około 8 tysięcy prac mistrza Pop Artu, przez Izraelczykiem jeszcze sporo wyzwań i licytacji.

AW