Najwyższy budynek świata Burj Dubaj

21 Komentarzy
3 Zdjęcia
Sobota, 09-01-2010

Najwyższy budynek świata Burj Dubaj

4 stycznia 2010 roku został oficjalnie otwarty najwyższy budynek świata Burj Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tym samym zakończyła się trwająca ponad 5 lat i kosztująca $1,5 miliarda budowa wyjątkowej konstrukcji, która pobiła kilka rekordów świata.

Burj Dubaj – czy jak się teraz nazywa , Burj Khalifa  - ma wysokość 828 m i  jest obecnie najwyższym wieżowcem na świecie. Tytuł ten odebrał drapaczowi Taipei 101 o wysokości 509,2 m, położonemu w stolicy Tajwanu, Tajpej. Burj Dubaj to również najwyższa wolno stojąca konstrukcja na świecie i najwyższe zagospodarowane piętro. Budowla ma 169 pięter użytkowych. Całkowita liczba kondygnacji wynosi 206.

Jest tu również najwyżej na świecie położony zewnętrzny taras widokowy, a także najdłuższy na świecie szyb windowy, który mierzy prawie 4 200 m, a można go pokonać w 2 minuty. Warto też wspomnieć o najwyżej na świecie usytuowanych meczecie (158. piętro) i basenie (76. piętro).
 
Burj Dubaj został zaprojektowany został przez firmę architektoniczną Skidmore, Owings and Merrill.
Wygląd i plan wieży nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu. Wieżowiec składa się z centralnego rdzenia oraz trzech zmniejszających się w miarę wysokości ramion. Budynek wieńczy iglica.

Źródło: http://www.burjdubai.com

Najwyższy budynek świata Burj Dubaj

Najwyższy budynek świata Burj Dubaj

AWP

  • Niedz., 08-05-2011 m&vm
    Wiało niesamowicie, ale jest sympatycznie. Polecam
    Odpowiedz Zgłoś
1 2 3