Nastolatki karmione piersią

400 Komentarzy
10 Zdjęć
Środa, 20-02-2013

Długość karmienia piersią może być różna – wiele matek traci pokarm w kilka miesięcy, a za optymalny wiek dziecka, które żegna się z mlekiem matki, uważa się od 15 miesięcy do dwóch lat. (zobacz też: najbardziej wyczekiwane dzieci 2013 roku) Wiek dwóch lat wskazuje nawet Światowa Organizacja Zdrowia. To jednak nie ucina dyskusji, w których jedni zastanawiają się nad tym, kiedy przestać karmić swoją latorośl piersią, a drudzy – czy karmiąc piersią, powinniśmy podawać im także inne posiłki z produktów dostępnych w sklepach.

Niestety, na tym wątpliwości się nie kończą. Istnieje bowiem grono matek, które karmi naprawdę duże dzieci. Jak twierdzą, ich mleko to ochrona przed złem otaczającego świata i zamiennik żywności dostępnej na sklepowych półkach, której wartości odżywcze oceniają jako wątpliwej jakości. Karmienia dziecka w wieku szkolnym nie odbierają jako niczego złego, intymnego. Co więcej, wiele z zapytanych o to matek przyznaje, że karmienie piersią jest dla nich przyjemne, a nawet, że jest sposobem zaspokojenia własnych potrzeb.

Przypadki karmienia piersią dużych dzieci opisała w swojej książce „Breastfeeding Older Children” Angielka Ann Sinnott. Swoją córkę przestała karmić, gdy ta miała 6,5 roku. O zakończeniu tego procesu zadecydowała dziewczynka. Gdyby zależało to od matki, karmiłaby ją jeszcze kilka lat. Wątpliwości co do tego zwyczaju mijały, gdy spotykała inne kobiety karmiące duże dzieci. Co się okazało? Że wiek szkolny nie jest tu górną granicą. Na świecie zdarzają się także przystawiające się do piersi matki nastolatki.

Jedna z dziewczyn opisywanych przez Ann Sinnott miała aż 20 lat, spośród chłopców regularnie karmionych piersią w głowie utkwiła jej historia 16-latka. Zatem jeśli kogoś dziwi karmienie dziecka, które ma akurat przerwę w szkole, niech wyobrazi sobie randkującą dziewczynę, która najpierw je kolację ciągnąc cycka mamy, a później spędza wieczór z chłopakiem. Mało smaczne? Tak, a na dodatek wcale nie zostało udowodniono, by miało to jakikolwiek pozytywny wpływ na zdrowie.

Zjawisko dotyczy głównie dzieci kilkuletnich. Ann Sinnott przygotowując materiał do książki, przeprowadziła własne badanie. Objęło ono 2040 rodzin i 4038 dzieci z z 48 krajów. W tym gronie 2877 osób było karmionych piersią w wieku od dwóch do 11 lat. Angielka poznała nawet historie dwóch 25-latek ssących cycka po stracie bliskich osób. Te sytuacje, które ograniczały się do ssania piersi jako formy pocieszenia, były jednak wyjątkowo niezdrowe.

W USA dyskusja na temat karmienia piersią większych dzieci rozgorzała po zdjęciu kilkulatka na okładce „Time'a”. Widniejąca na fotografii 26-letnia Jamie Lynne Grumet piersią karmiła wówczas 3- i 5-letnich chłopców. Sama mleko matki piła do 6 roku życia. Wie jednak, bo sama to odczuwa, jak karmienie dużych dzieci odbierane jest przez społeczeństwo. Zamiast aprobaty spotyka się raczej z zarzutami o molestowanie.

Karmienie dziecka piersią to rodzaj uzależnienia go od siebie. Wiek nastoletni, a tym bardziej 20-letni, to początek wkraczania w samodzielność. Wychowując dziecko, należy mieć w końcu na względzie nie tylko fizyczny, ale i jego umysłowy rozwój. Najlepiej zacząć od zapytania się wprost: czy karmienie piersią dużego dziecka jest normalne?

MM

Nastolatki karmione piersią

O karmieniu piersią dużych dzieci napisała w swojej książce Ann Sinnott

 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Wt., 02-07-2013 Gość
  /watch?feature=player_embedded&v=n52baYiPvyM
  /watch?v=zPk8SX_77xE
  /watch?feature=player_embedded&v=TZrhS6kl6vg

  Radujcie się gdy niebo eksploduje, gdyż będziecie wiedzieć, że Ja przychodzę
  Orędzie nr 211 z serii Ostrzeżenie

  Otrzymano niedziela, 2 październik 2011, godz.15.00

  Moja droga, umiłowana Córko, schematy pogodowe zmieniają się teraz, jako kolejny znak zmiany czasów. Inne zmiany będą doświadczane. Słońce zacznie pulsować i wirować wobec świata, kiedy będzie przygotowywany do Ostrzeżenia.

  Najpierw pojawi się Mój Krzyż. Będziecie zszokowani, ale dany będzie jako Znak, abyście mogli przygotować wasze dusze i poprosić o przebaczenie za popełnione przez was grzechy. Czyniąc tak, nie ucierpicie podczas Ostrzeżenia

  believe :(

  Orędzie nr 55 z serii Ostrzeżenie, piątek 18 marzec 2011
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 02-07-2013 przerażające!!!
  te kobiety ewidentnie powinien zbadac psychiatra bo mają problem ze sobą i to duży!!!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 02-07-2013 Gość
  Mariusz z Wrocławia (Czw., 07-02-2013) napisał:

  To mleko jest o wiele zdrowsze od krowiego.

  Przestańcie traktować piersi jak obiekt seksualny.

  Rano matka ma piersi po to by karmić dziecko, a w nocy dla męża.

  Na ulicy, jak dziecko chce jeść powinna karmić, a nie wstydzić się.

  Pozdrawiam.  ale chyba nie masz na myśli 13-14 latka!!! lub 20-letniej dziewczyny/chłopaka..
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 03-07-2013 Gość
  to jest straszne, jestem matka dwu letniej coreczki i nie wyobrazam sobie karmienia. dla mnie to raczej zboczone jak normalne
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 03-07-2013 jan
  cytat............"Człowiek należy do gatunku ssaków. Większe osobniki tej grupy przestają karmić swoje małe gdy osiągną one czterokrotną wagę urodzeniową – u człowieka następuje to około 27-30 miesiąca życia. U ssaków naczelnych zaprzestanie karmienia następuje jeszcze później – gdy młode osiągną trzecią część wagi dorosłego osobnika lub wyżynają się im pierwsze stałe zęby- u ludzi dzieje się tak między 4 a 7 rokiem życia.

  Przeprowadzone badania wskazują, że 2,5 roku naturalnego karmienia to minimum, aby dziecko odniosło największe korzyści fizyczne, rozwojowe, emocjonalne. Braki żywieniowe i odpornościowe spowodowane wcześniejszym zaprzestaniem karmienia, cywilizacja usiłuje rekompensować przez antybiotyki, szczepionki, nadmierną higienę."
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 03-07-2013 Gość
  mają jeb..ętą matkę
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 04-07-2013 Gość
  Pzreciez pokarm w piersiach jest wartosciowy tylko do kilku miesiecy po porodzie, nie rozumiem jak mozna tak dlugo trzymac dziecko przy piersi,na pewno nie jest to zdrowe dla rozwoju emocjonalnego dziecka
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 29-07-2013 Gość
  pseudonim (Czw., 07-02-2013) napisał:

  osobiście uważam,że kiedy dziecko ma już zęby to jest sygnał,że trzeba zmienić dietę na stałą. Ale tymi matkami opisanymi w artykule, to już powinien zająć się psychiatra, mają ewidentnie jakiś problem. Toksyczne osoby i wychowują nieszczęśliwych, uzależnionych od siebie ludzi.

  tak jasne ! a mojemu synowi wyszly 2 zabki jak miał 4 msc i 2 tygodnie to co mialam go odstawic bo zabkii ... po co jak przez mleko matki jest zdrowy i nie choruje , a taraz ma 11 msc i dalej karmiony i jestem z tego dumna .
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 29-07-2013 Gość
  słyszałam że nawet do 18 roku matka karmiła córke i podobno miała takie lsniące włosy ,piekna cere i wgl to chyba dla niej dobrze
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 10-10-2013 Gość
  chce cycusia
  Odpowiedz Zgłoś
1 ... 36 37 38 39 40