Nastolatki karmione piersią

400 Komentarzy
10 Zdjęć
Środa, 20-02-2013

Długość karmienia piersią może być różna – wiele matek traci pokarm w kilka miesięcy, a za optymalny wiek dziecka, które żegna się z mlekiem matki, uważa się od 15 miesięcy do dwóch lat. (zobacz też: najbardziej wyczekiwane dzieci 2013 roku) Wiek dwóch lat wskazuje nawet Światowa Organizacja Zdrowia. To jednak nie ucina dyskusji, w których jedni zastanawiają się nad tym, kiedy przestać karmić swoją latorośl piersią, a drudzy – czy karmiąc piersią, powinniśmy podawać im także inne posiłki z produktów dostępnych w sklepach.

Niestety, na tym wątpliwości się nie kończą. Istnieje bowiem grono matek, które karmi naprawdę duże dzieci. Jak twierdzą, ich mleko to ochrona przed złem otaczającego świata i zamiennik żywności dostępnej na sklepowych półkach, której wartości odżywcze oceniają jako wątpliwej jakości. Karmienia dziecka w wieku szkolnym nie odbierają jako niczego złego, intymnego. Co więcej, wiele z zapytanych o to matek przyznaje, że karmienie piersią jest dla nich przyjemne, a nawet, że jest sposobem zaspokojenia własnych potrzeb.

Przypadki karmienia piersią dużych dzieci opisała w swojej książce „Breastfeeding Older Children” Angielka Ann Sinnott. Swoją córkę przestała karmić, gdy ta miała 6,5 roku. O zakończeniu tego procesu zadecydowała dziewczynka. Gdyby zależało to od matki, karmiłaby ją jeszcze kilka lat. Wątpliwości co do tego zwyczaju mijały, gdy spotykała inne kobiety karmiące duże dzieci. Co się okazało? Że wiek szkolny nie jest tu górną granicą. Na świecie zdarzają się także przystawiające się do piersi matki nastolatki.

Jedna z dziewczyn opisywanych przez Ann Sinnott miała aż 20 lat, spośród chłopców regularnie karmionych piersią w głowie utkwiła jej historia 16-latka. Zatem jeśli kogoś dziwi karmienie dziecka, które ma akurat przerwę w szkole, niech wyobrazi sobie randkującą dziewczynę, która najpierw je kolację ciągnąc cycka mamy, a później spędza wieczór z chłopakiem. Mało smaczne? Tak, a na dodatek wcale nie zostało udowodniono, by miało to jakikolwiek pozytywny wpływ na zdrowie.

Zjawisko dotyczy głównie dzieci kilkuletnich. Ann Sinnott przygotowując materiał do książki, przeprowadziła własne badanie. Objęło ono 2040 rodzin i 4038 dzieci z z 48 krajów. W tym gronie 2877 osób było karmionych piersią w wieku od dwóch do 11 lat. Angielka poznała nawet historie dwóch 25-latek ssących cycka po stracie bliskich osób. Te sytuacje, które ograniczały się do ssania piersi jako formy pocieszenia, były jednak wyjątkowo niezdrowe.

W USA dyskusja na temat karmienia piersią większych dzieci rozgorzała po zdjęciu kilkulatka na okładce „Time'a”. Widniejąca na fotografii 26-letnia Jamie Lynne Grumet piersią karmiła wówczas 3- i 5-letnich chłopców. Sama mleko matki piła do 6 roku życia. Wie jednak, bo sama to odczuwa, jak karmienie dużych dzieci odbierane jest przez społeczeństwo. Zamiast aprobaty spotyka się raczej z zarzutami o molestowanie.

Karmienie dziecka piersią to rodzaj uzależnienia go od siebie. Wiek nastoletni, a tym bardziej 20-letni, to początek wkraczania w samodzielność. Wychowując dziecko, należy mieć w końcu na względzie nie tylko fizyczny, ale i jego umysłowy rozwój. Najlepiej zacząć od zapytania się wprost: czy karmienie piersią dużego dziecka jest normalne?

MM

Nastolatki karmione piersią

O karmieniu piersią dużych dzieci napisała w swojej książce Ann Sinnott

 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Czw., 07-02-2013 Gość
  to już jest głupota,matki powinny wybrać się do specjalisty bo to już problem psychiczny.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 07-02-2013 GOŚC
  NAPRAWDĘ NIE NORMALNE BABSKA CHYBA W GŁOWACH TO MAJA SAME SIANO
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 07-02-2013 Koniobijca
  Mariusz z Wrocławia (Czw., 07-02-2013) napisał:  Rano matka ma piersi po to by karmić dziecko, a w nocy dla męża.

  .


  To niech sobie w nocy karmi. Rano to ja chcę seksu! Ciekawe, że nawet jak już dziecko duże, to one mleko ciągle produkują... No i czy dla nastolatka takie "dokarmianie" nie będzie powodować zwichrowania seksualności...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 07-02-2013 KKK
  A jak z ich zgryzem było... lub jest. Chyba bardzo kiepsko.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 07-02-2013 aga
  Panie maja problemy emocjonalne ... ciekawe jak spaczone bedę te dzieci?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 07-02-2013 Gość
  Karmiony 16 latek!..............litości!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 07-02-2013 gość
  haha psycholki nie matki... dzieci max do 2 roku życia potem nie dostają już żadnych dodatkowym wartości...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 07-02-2013 jam
  who nigdzie i nigdy nie twierdzila ze granica karmienia piersią to dwa lata!!! piszecie bzdury
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 07-02-2013 Gość
  moja bratowa karmiła dziecko do 4 roku,mnie osobiscie to odrzucało,mimo ze tez jestem matką.Piersi miała powyciągane jak wymie krowy.fe,paskudztwo
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 07-02-2013 Gość
  takie mamy mają poważny problem z własną psychiką! Dzieci traktują jako antidotum na swoje lęki i urojenia.
  Odpowiedz Zgłoś
3 4 5 6 7 ... 40