(Nie)potrzebne tabele kalorii w restauracjach

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Czwartek, 01-08-2013

Informacje o kaloriach zawarte w menu nie wpływają na wybory klientów - przekonują badacze z Carnegie Mellon University. Pod lupę wzięli zachowania konsumentów jadających w restauracjach jednej z najpopularniejszych sieci fast-foodów.

Naukowcy do badań zaprosili 1121 dorosłych nowojorczyków. Podzielili ich na trzy grupy - takie, w których informowano o zalecanej ilości kalorii do spożycia, i taką, w której tabele kaloryczne pominięto. Jak się okazało, zalecenia dietetyków nie mają dla klientów żadnego znaczenia. Wyniki badań opublikowane w "American Journal of Public Health" pokazują, że tabele kalorii wcale nie przekonują do zamawiania zdrowszych posiłków.

Wniosek z badań jest jeden - tabele kaloryczne nie sprawdzają się w walce z otyłością. To samo powiedzieć można o produktach oznaczonych jako "light". Choć na rynku ich przybywa, społeczeństwo wciąż tyje. Schudnąć nie mogą nawet osoby spożywające niskokaloryczne posiłki i napoje. Często, wierząc producentom, jedzą więcej, choć produkty typu chipsy light czy niskokaloryczny napój gazowany, w diecie nie powinny się w ogóle znaleźć.

Pułapką może być choćby wiara w tzw. zdrową żywność. Ta potrafi mieć niekiedy więcej cukru niż słodycze. Za przykład podawane są płatki musli, zwłaszcza oznaczane jako "fitness". Miewają one więcej cukru niż czekolada i napoje gazowane. Odpowiedzialna jest za to obecność pozbawionego wartości odżywczych syropu glukozowo-fruktozowego. Regularne spożywanie musli, nawet z naturalnym jogurtem, nie prowadzi więc do chudnięcia. Zbyt wysokie spożycie cukru to natomiast prosta droga do otyłości i cukrzycy.

Trudno dziwić się klientom, że do informacji na temat zawartości kalorii w posiłkach podawanych przez restauracje, podchodzą z przymrużeniem oka. Nie od dziś wiadomo, że produkty "zero kalorii" niekoniecznie są dietetyczne. To sprawia, że trudno kierować się jedynie tabelami kalorycznymi.

Kierujecie się czasami tabelami kalorycznymi widniejącymi w menu? Czy są one waszym zdaniem potrzebne, a może wręcz przeciwnie - zupełnie zbędne?

MM

(Nie)potrzebne tabele kalorii w restauracjach

Tabele kaloryczne i produkty light nie sprawdzają się w walce z otyłością

  • (Nie)potrzebne tabele kalorii w restauracjach
  • (Nie)potrzebne tabele kalorii w restauracjach
  • (Nie)potrzebne tabele kalorii w restauracjach
  • (Nie)potrzebne tabele kalorii w restauracjach