Nowe menu lunchowe w restauracji The Olive, hotel Sheraton, Warszawa

4 Komentarze
1 Zdjęcie
Czwartek, 04-11-2010

Nowe menu lunchowe w restauracji The Olive, hotel Sheraton, Warszawa

Znajdująca się w warszawskim hotelu Sheraton restauracja The Olive od 19 października oferuje gościom specjalne zestawy lunchowe, składające się z czterech propozycji kulinarnych.

Od poniedziałku do piątku szef kuchni Artur Grajber przygotowuje nowe zestawy, a w karcie znajdą się m. in.:sałatka z pikantnego arbuza i szpinaku z karmelizowanym koprem włoskim; eskalopki z polędwiczek wieprzowych, z puree z boczkiem i porem, grillowaną cukinią i sosem grzybowym; sałatka ze szpinakiem, marynowaną gruszką, orzechami włoskimi i sosem z sera pleśniowego; papardele z kremowym sosem kurkowym, boczkiem pieczonym i musem z gęsiej wątróbki; filet łososia z ciepłą sałatka z kopru włoskiego i cykorii, ryżem ‘cremolata’ z cytrusami i natką pietruszki, sosem maślanym z cytryną i pomidorem oraz śliwki karmelizowane z sosem kajmakowym, żubrówką i lodami jabłkowymi, podane na pieczonej kruszonce z ciasteczkiem waniliowym.

Można wybrać z karty jeden z trzech zestawów: dwa dania za 55 zł, trzy dania w cenie 78 zł,  lub cztery dania za 105 zł.

Zestawy lunchowe dostępne są między 12.00 a 15.00 od poniedziałku do piątku.

Restauracja The Olive znajduje się w hotelu Sheraton i jest czynna
w godzinach 6.30-10.30 oraz 12.00-16.00.
Sheraton Warsaw
Bolesława Prusa 2
00-493 Warszawa
tel: (0) 22 450 61 00

AT