Nowy trend: mikro-apartamenty

41 Komentarzy
28 Zdjęć
Czwartek, 22-11-2012

Mimo powstawania osiedli na terenach pod większymi miastami, liczba osób marzących o mieszkaniu w centrum metropolii nie maleje. Bliskość pracy, centrów rozrywki czy znajomych powoduje, że lokalizacje w konkretnych dzielnicach są niezwykle cenne. Ich powierzchnia nie jest jednak nieskończona.

Miasta stają się coraz bardziej przepełnione, urbaniści i architekci stają więc przed nowymi zadaniami. Wytycza je im nowy trend, zapoczątkowany przez burmistrza Nowego Jorku, Michaela Bloomberga: budowa mikro-apartamentów. Co zaskakujące, dużo mniejszych niż polskie kawalerki.

Niedobór mieszkań nie dotyczy tylko Chin, które są przypadkiem wręcz ekstremalnym, ale istnieje także na nowojorskim Manhattanie, w San Francisco czy w Londynie. Mikro-apartamenty są tak samo globalnym trendem, jak globalny jest kryzys mieszkaniowy. Na władzach wymusza to zmianę przepisów, pozwalających na budowę mniejszych mieszkań.

W Nowym Jorku apartamenty miały dotychczas od około 40 metrów kwadratowych wzwyż. Nowo powstające mieszkania na Manhattanie będą miały jedynie ok. 30. W San Francisco trwają dążenia do budowy mikro-apartamentów o powierzchni ok. 22 metrów kwadratowych. Z kolei w Londynie lokal mniejszy niż 10 mkw został wystawiony na sprzedaż za 145 tys. dolarów. Ze względu na bliskość domu towarowego Harrods i kolejkę chętnych jego cenę podniesiono do 500 tys.

Sławny na cały świat stał się mikro-apartament w Warszawie, znany szerzej jako Dom Kereta, mający od strony ulicy 152 cm szerokości, od strony podwórka jedynie 92 cm, a długości – zaledwie 12 metrów. Trend, który dotarł do Polski, nie skończył się na tym projekcie.

We Wrocławiu pojawiły się plany wybudowania w byłym Hotelu Asystenta Uniwersytetu Wrocławskiego 170 kawalerek, spośród których najmniejsze miałyby zaledwie 12 mkw i kosztowałyby ok. 90 tys. zł.

Niektórzy uważają, że mieszkanie na tak małych powierzchniach jest nie do przyjęcia. Architekci tymczasem pracują nad rozwiązaniami, które ułatwiłyby użytkowaniem w mikro-apartamentach, np. nad przesuwającymi się ścianami czy stołem „wyciąganym” z podłogi.

Producenci mebli tworzą z kolei miniaturowe wersje komód i szaf. W przypadku takich mini-kawalerek słuszne są z pewnością meble na wymiar. Pozostaje pytanie, czy są w stanie zrobić takie meble, które zmieściłyby się w mikro-apartamencie i dałoby się w nich schować coś więcej niż rzeczy zabrane z domu rodzinnego?

MM

 • Śr., 21-11-2012 Gość
  Dla studentów super, lepsze niż jeden pokój dla 4 osób w akademiku ... takie wizje to pełen luksus dla polskich studentów :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 gosc
  Ciekawe rozwiazanie dla singla, ewentualnie pary bez dzieci. Nie wyobrazam sobie rodziny z dwojka/trojka dzieci w tak malych mieszkaniach.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 22-11-2012 koko
  sensacja niektorzy ludzie mieszkaja w 19 m po 3 osoby
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 22-11-2012 Gość
  Apatrament dla myszki jak tam egzystowac
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 22-11-2012 Ja...
  zawsze można mieszkać w bagażniku samochodowym.no porażka! ja rozumiem coś takiego dla studentów bo i tak tylko, żeby się przekimać i móc gdzieś pouczyć, dla biedniejszych ludzi też ok ale to kosztuje majątek! Niech taka moda przyjdzie, ja sobie będę mieszkać na 60 m2 a"modni" ludzie będą mieszkać w pomieszczeniach wielkości toalet:) Co tam 10m2 zróbmy 5!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 22-11-2012 Gość
  nie róbcie z kawalerki apartamentu...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 23-11-2012 gość z pompką
  widze jeszcze inne trendy jak zakupy w sklepach dyskontowych, bezrobocie, zubożenie społeczeńswa materialne i intelektualne
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 23-11-2012 Gość
  a dzieci gdzie się zmieszczą? w szafie, w piwnicy? te mieszkanka są fajne, ale dla jednej, góra dwóch osób
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 23-11-2012 mamyskaaa
  Mieszkalam 6 lat z mezem na 17m2, niesteyy nie bylo takich udogodnien jak pokazane na powyzszych przykladach:/ W kuchni ja i maly piesek to juz byl tlok. Ale co zabawne, do tego mielismy jeszcze balkon naprawde duzy...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 23-11-2012 mamyskaaa
  Dodam, ze wiele sasiadow z takim samym metrazem mialo jeszcze od 1-3 dzieci
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3 4 5