Nowy trend: podróże retro

2 Komentarze
4 Zdjęcia
Poniedziałek, 01-10-2012

Zainteresowanie tym, co lokalne, nie ogranicza się do żywności. W Wielkiej Brytanii zaobserwowano nowy trend. Młodzi turyści, w wieku ok. 20-30 lat, zamiast egzotycznych wakacji zaczęli wybierać kurorty w Anglii. Zyskało na tym np. miasto Scarborough nad Morzem Północnym, znajdujące się w hrabstwie Yorkshire. Wakacje, choć na wybrzeżach, nie są tak luksusowe jak nad Morzem Śródziemnym. I o to chodzi.

Wakacje retro, określane w Wielkiej Brytanii terminem „retrocation”, są nieco staroświeckie i pozbawione nowoczesnych udogodnień, w tym technologii. Moda na takie podróże wynika najprawdopodobniej z tęsknoty do prostszych czasów i jednocześnie z większego szacunku do rodzimych tradycji. W programie takich wycieczek nie ma plażowania pod palmą, za to sporo jest uczestnictwa w lokalnych wydarzeniach i degustowania miejscowej kuchni.

W trakcie takiego urlopu konsole gier zastępowane są maszynami na żetony. W Wielkiej Brytanii to może coś nadzwyczajnego, w Polsce niekoniecznie. Wakacje, które w naszym kraju są normą, w Anglii postrzegane są jako nowy trend. Młodzi Polacy, pomimo częstych wyjazdów za granicę, wciąż chętnie udają się nad Morze Bałtyckie czy w Tatry, kosztując w jednym miejscu ryb, w drugim - kwaśnicy.

Czy „retrocation” to pomysł Brytyjczyków na wakacje w czasach międzynarodowego kryzysu? Nie wiadomo, jak duża jest szansa na utrzymanie się tego trendu i jego popularność w kolejnych latach. Wakacje retro są na pewno szansą na nabranie innej perspektywy i nowych doświadczeń, ale czy to wystarczający powód, by retro wygrało z byciem glam?

MM

  • Pn., 01-10-2012 Gość
    hmm od dawna podróżujemy właśnie w taki sposób po Anglii, opowiadając o zaletach takiej formy spędzania wolnego czasu, cieszę się, że udało się to zaszczepić w UK.
    Odpowiedz Zgłoś
  • Wt., 02-10-2012 sonia7
    Uwielbiam zamki w Anglii! Winsor wydaje sie byc bardzo hermetyczny, choc dosteony dla zwiedzajacych to jakby przez szybe. Natomiast Warwick castle to jest to! chcialabym tam wrocic i spedzic tam caly dzien, podziwiajac nie zimne komtaty, a widoki dookola.
    Odpowiedz Zgłoś