Patrice Motsepe - szlachetny miliarder z RPA

4 Komentarze
4 Zdjęcia
Wtorek, 05-02-2013

Pisaliśmy już o inwestycjach miliarderów w medycynę (TUTAJ) czy w toalety nowej generacji, które miałyby stanąć w Afryce. Prawda jest jednak taka, że większość krajów rozwijających się ma potrzeby tak wielkie, że kilka inwestycji nie podźwignie ich gospodarki. Dlatego dobrze jest wiedzieć, że są tacy miliarderzy jak Patrice Motsepe, którym na sercu bardziej leży dobro ich ojczyzny niż jedynie pomnażanie majątku.

Patrice Motsepe, prezes firmy wydobywczej w RPA, postanowił oddać co najmniej połowę swojego (wycenianego obecnie na 2,65 mld dolarów) majątku na cele charytatywne. Pieniądze zasilą konto Fundacji Motsepe wspierającej ludzi dotkniętych ubóstwem i marginalizacją społeczną. Pomogą osobom bezrobotnym, niepełnosprawnym i młodzieży oraz kobietom borykającym się z wykluczeniem.

Jak podkreślił Motsepe, pieniądze mają poprawić warunki życia ludzi na całym świecie, ale większość z nich trafi do mieszkańców Afryki Południowej. Tu problemem jest nie tylko bezrobocie, ale także służba zdrowia i edukacja. Potrzeby RPA są jednak olbrzymie i sam Patrice Motsepe ich nie zaspokoi. Jego krok może jednak nakłonić kolejnych afrykańskich biznesmenów do podobnej inicjatywy.

To oczywiście nie pierwszy miliarder, który zdecydował o przeznaczeniu połowy fortuny na cele charytatywne. Patrice Motsepe jest natomiast pierwszym Afrykaninem, który zdecydował się na przystąpienie do programu „Giving Pledge” , powstałego z inicjatywy Warrena Buffeta i Billa Gatesa. Projekt zakłada, że biorący w nim udział miliarderzy oddają na cele charytatywne większość swojego majątku.

„Giving Pledge” traktowany jest jako najbardziej ekskluzywny klub na świecie. Należą do niego m.in. David Rockefeller i Mark Zuckerberg

MM

Patrice Motsepe - szlachetny miliarder z RPA

Patrice Motsepe - szlachetny miliarder z RPA

 • Patrice Motsepe - szlachetny miliarder z RPA
 • Patrice Motsepe - szlachetny miliarder z RPA
 • Patrice Motsepe - szlachetny miliarder z RPA
 • Patrice Motsepe - szlachetny miliarder z RPA
 • Wt., 05-02-2013 bula
  Kocham go za całokształt.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 05-02-2013 Gość
  Jeszcze nie dal....ma dac....a jak juz da to ciekawe ile z tego rozkradna....na koszta administracyjne....itp....
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 06-02-2013 bialy
  Musi szybko oddawac - poki jeszcze ma. Biali maja juz dosc "czarnej" demokracji i przestali tam inwestowac. Niestey, ale RPA jest na drodze wyrownania z reszta Afryki. A byl to piekny i bogaty kraj - jedyny gdzie czarni mieli prace i jedzenie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-02-2013 polja
  dobrze wiedzieć, że są tacy ludzie na świecie, RPA jest piękne ale cholernie zaniedbane, piękne zdjęcia można znależć na http://toster.pl :)
  Odpowiedz Zgłoś