Perwersyjny bieliźniany „horror” Agent Provocateur

8 Komentarzy
28 Zdjęć
Piątek, 09-03-2012

Decyzje Advertising Standards Authority – instytucji nadzorującej przestrzeganie Brytyjskiego Kodeksu Reklamowego - coraz bardziej zaskakują. Na liście ostatnich kontrowersyjnych zakazów znalazły się między innymi kampania zapachu Marc Jacobs z Dakotą Fanning (nastolatka przedstawiana jak obiekt seksualny) i sesja autorstwa Bruce’a Webera dla Miu Miu z Hailee Steinfeld (nieodpowiednia, bo nieodpowiedzialna lokalizacja w postaci torów kolejowych).

Ostatnio, dla odmiany, Advertising Standards Authority zaskoczyła nie zakazem, ale jego brakiem. Chodzi o reklamę Agent Provocateur, a konkretnie o film promujący kolekcję Soiree. Wyzywająca, odważna, momentami perwersyjna bielizna została zaprezentowana na wystylizowanych na manekiny kobietach w konwencji filmowego horroru. Krótka historia przedstawia ubraną w elegancki, jedwabny szlafrok Agent Provocateur kobietę, która odbiera anonimowe, głuche telefony. Nagle, nie wiadomo skąd, pojawia się kilka ubranych w samą bieliznę kobiet, które napadają na bohaterkę. Wszystko w rytmie podtrzymującej napięcie muzyki. Całość jest dość przerażająca, mimo że nie jest do końca jasne, co ofierze robią „oprawcy”.

Brytyjska Instytucja odpiera zarzuty, jakoby reklama była dla kobiet obraźliwa i epatowała przemocą. Swoją decyzję tłumaczy nawiązaniem do klasycznych horrorów z lat pięćdziesiątych, które regularnie sięgały po seksualne i erotyczne odwołania. Reklama jest aluzją do tego typu przedstawień i nie ma tu mowy o wywoływaniu strachu i manifestacjach przemocy.

Nie kwestionujemy słuszności decyzji reklamowych autorytetów. W kontekście dyskusji na temat Agenta zastanawiają nas natomiast zakazy dotyczące wspominanych na wstępie reklam. Czy aby nie za ostro potraktowano marki Miu Miu i Marc Jacobs?

AW

 • Pt., 09-03-2012 dzidzia
  wow! to jest przegięte!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 09-03-2012 Gość
  Przegiete na maxa, ale dobre,dobre
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 09-03-2012 Gość
  reklama ap jest debilna. a to teraz w cenie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 09-03-2012 Gość
  Wow, mocne
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 09-03-2012 Gość
  ale szlafroczek boski
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 09-03-2012 Gość
  Dramat
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 11-03-2012 Gość
  Raczej chyba dobrze wiadomo, co one jej robia. co do tego to chyba nikt nie ma watpliwosci, ze skojarzenia maja byc seksualne jesli nad polnaga kobieta pochylaja sie inne polnagie kobiety
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 23-03-2012 Asmodeus
  Podoba mi się. Świetna reklama, a jak te kobiety rzuciły się na swoją ofiarę to miałem skojarzenia z horrorami, gdzie wampiry rzucają się na swoje ofiary, aby wyssać krew i tak jak w horrorach sama ofiara zamienia się w wampira.
  Odpowiedz Zgłoś