Pluszaki za 4 miliony dolarów

1 Komentarz
4 Zdjęcia
Poniedziałek, 25-03-2013

Nowojorskie Museum of Modern Art kupiło słynne dzieło Mike’a Kelley’a. Za instalację zatytułowaną „Deodorized Central Mass with SatellitesMoMA zapłaciło ponad 4 miliony dolarów

Instalacja pochodzi z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, powstawała niemal dekadę i składa się z dużych, uformowanych elementów zbudowanych z kolorowych, pluszowych zabawek. Wszystkie części zawieszone w jednej sali budują jej przestrzeń. 

Mike Kelley uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych artystów. Zjadliwy komentator życia publicznego i amerykańskiej obyczajowości lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był zauważany przez krytykę i zupełnie ignorowany przez kolekcjonerów. Ironiczny i ważny przekaz podawany był przez artystę w ogromnych formatach, co nie sprzyjało zainteresowaniu muzeów. Dopiero w ostatnich latach zaczęto mocno interesować się wielkimi – w dosłownym i metaforycznym tego słowa znaczeniu – dziełami współczesnych artystów

Kelley wyjechał ze Stanów Zjednoczonych do Europy, by w Kolonii stworzyć swoje najważniejsze prace, w tym „Deodorized Central Mass with Satellites”. Instalacja jest ostrą krytyką konsumpcyjnego stylu życia, obsesyjnej pogoni za luksusem i zbytkiem. Kelley wyśmiewa doprowadzoną do absurdu potrzebę gromadzenia często tandetnych, podkolorowanych rzeczy i dóbr pozbawionych jakiejkolwiek wartości. W niezwykle dobitny sposób wytyka pogoń za mitycznym dobrobytem i budowanie wyimaginowanego stylu życia. Zawstydza. 

Amerykanie instalacją poważnie zainteresowali się dopiero po roku 2000 i w 2003 kupili i sprowadzili dzieło do Nowego Jorku. „Deodorized Central Mass with Satellites” na kolejne lata pozostała jednak zamknięta w skrzyniach. W 2006 praca trafiła na aukcję i została sprzedana poniżej oczekiwanej wartości, za niecałe 3 miliony dolarów. Na Kelley’a zwrócono jednak uwagę i jego dzieła (nie „Deodorized Central Mass with Satellites”, które nadal pozostawało w zamknięte ) w końcu zaczęły trafiać na wystawy. 

Mike Kelley nie doczekał godnego wystawienia „Deodorized Central Mass with Satellites” w Ameryce. Artysta popełnił samobójstwo w styczniu ubiegłego roku w Los Angeles. Dopiero po tej tragicznej śmierci, pod koniec 2012 roku galeria w Los Angeles wstawiła najsłynniejszą instalację Kelley’a, po wielu latach wyciągając ją w końcu z wielkich drewnianych skrzyń.

Wtedy też zaczęły się poważne i zakończone sukcesem rozmowy z MoMA i Mike Kelley dołączył do panteonu największych artystów sztuki współczesnej, znajdując nareszcie swoje stałe miejsce w jednym z najważniejszych muzeów na świecie.

Miłośnicy twórczości Kelley’a będą mogli zobaczyć i powąchać (pluszowe elementy są spryskiwane zapachem) instalację we wrześniu, podczas wielkiej retrospektywy prac artysty. 

Przeczytaj także o rekordach na aukcjach dzieł sztuki.

AW

Pluszaki za 4 miliony dolarów

"Deodorized Central Mass with Satellites" Mike’a Kelley’a MoMA kupiło za ponad 4 miliony dolarów

  • Pluszaki za 4 miliony dolarów
  • Pluszaki za 4 miliony dolarów
  • Pluszaki za 4 miliony dolarów
  • Pluszaki za 4 miliony dolarów
  • Pn., 25-03-2013 Gość
    Też mam taką instalację w domu - w pokoju u dzieciaków.
    Odpowiedz Zgłoś