Poradnik: rozmowa o pracę, czyli jak zrobić dobre wrażenie

2 Komentarze
7 Zdjęć
Czwartek, 09-08-2012

Rozmowy kwalifikacyjne są bez wątpienia stresujące nawet dla osób, które czują się bardzo pewnie. Każdy reaguje w inny sposób. Odpowiadanie na pytania potencjalnego pracodawcy to tylko połowa sukcesu, liczy się także wrażenie, jakie sprawiamy. Rozmowa wprawdzie odbywa się w pomieszczeniu: gabinecie, pokoju, sali konferencyjnej. Kiedy jest już po niej żegnamy się i wychodzimy. Pamiętajmy jednak, że proces rekrutacyjny się na tym nie kończy. Pracodawca wciąż nas może obserwować i oceniać.

Kontynuuj rozmowę
Kiedy część oficjalna jest już zakończona przed wyjściem warto zagaić osobę, która przeprowadzała rozmowę. Można podjąć bezpieczne tematy np. pogoda, plany na resztę dnia czy weekend. To potwierdzi naszą otwartość i brak bariery komunikacyjnej.

Głowa do góry
Niezależnie do twoich odczuć co do samej rozmowy, panuj nad mową ciała. Lekko uniesiony podbródek świadczy o energii i pewności siebie. Warto o tym pamiętać wychodząc z pomieszczenia i opuszczając siedzibę firmy.

Kontroluj się
Twój telefon powinien pozostać w torebce lub teczce aż do momentu opuszczenia budynku. Nigdy nie wiadomo na kogo trafi się np. w  windzie lub na klatce schodowej. Zadzwoń do znajomych lub rodziny dopiero kiedy będziesz na bezpiecznym terenie.

Zapytaj co dalej
Pytanie o termin decyzji albo kontaktu to nie tylko cenne informacje dla samego zainteresowanego, ale także potwierdzenie dla pracodawcy, że jesteś poważnie zainteresowany ofertą.

Podziękuj asystentce lub recepcjonistce
Zanim wyjdziesz podejdź do osoby, która Cię anonsowała, podziękuj Jej i pożegnaj się. To nie zaszkodzi, a możesz być dobrze odebrane.

EM

  • Czw., 09-08-2012 Gość
    Rozmowa kwalifikacyjna to ciężki orzech, naprawdę trzeba się starać, żeby nie wypaść za służalczo, a jednocześnie zachować dumę.
    Odpowiedz Zgłoś
  • Niedz., 12-08-2012 Gość
    ba nie wazne jaka sytuacj aby była zawsze robie dobre wrazenie nawet włozku ! :) wiec nie wiem czym tu sie stresować rozmowa to rozmowa :D troche bajeru i zawsze sa efekty pozytywne :)))))
    Odpowiedz Zgłoś