Poszetka – jak dobrać, z czym i kiedy?

4 Komentarze
24 Zdjęcia
Sobota, 15-09-2012

Elegancki mężczyzna ma z zasady dość ograniczone pole do popisu w doborze akcesoriów. Z biżuterii, do wyboru są tyko dwie rzeczy: zegarek i spinki do mankietów. Do stroju (oczywiście nienagannie skrojonego garnituru i koszuli) może jeszcze dopasować pasek i krawat lub muszkę (ewentualnie fular, musznik). I poszetkę – szczegół, który na ogół omijany jest przez panów szerokim łukiem. Dlaczego? Z obawy i niewiedzy.

O poszewkach w roli głównej pisaliśmy już w tym roku (TU). Dziś poszerzamy temat, podpowiadamy jak nosić poszetki w odważne wzory i kolory, a przede wszystkim pokazujemy kilkadziesiąt inspiracji oraz propozycji UDANYCH zestawów.

Przypominamy: poszetka to ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszonki w marynarce, ozdoba męskiego garnituru najczęściej uformowana w postać niewysokiego prostokąta lub nierównoramiennego trójkąta. Kieszonka w której poszewka się znajduje to brustasza (o ile nazwa poszetka pochodzi z języka francuskiego – pochette, czyli kieszeń, o tyle brus tasz z niemieckiego – brust - pierś i tasche -kieszonka). Ważne, by nie mylić butonierki z powyższymi, co zdarza się w Polsce nagminnie. Butonierka to ozdobna dziurka w klapie marynarki.

Dobór poszetki to prawdziwa sztuka. Źle dopasowana może popsuć cały strój. Najważniejsza zasada - poszetka nie powinna nawiązywać bezpośrednio do niczego, ale powinna pasować do wszystkiego. Jej zadaniem jest dopełnić strój i kombinacje kolorystyczne bez dosłowności. Poszetka nie może też wybijać się na pierwszy plan, a już zdecydowanie nie próbujmy stwarzać konkurencji dla krawata. Jeżeli wkładamy do kieszonki poszetkę kolorową, to najlepiej by była w tonacji zbliżonej, ale nie identycznej co krawat. Jeżeli natomiast zakładamy krawat w wielokolorową kratę, to chusteczkę do kieszeni dobierzmy jednobarwną, podobną jak jeden z kolorów z kratki. I tu ważne, żeby poszetka była w kolorze dominującym w krawacie, ale przy tym o ton ciemniejsza lub jaśniejsza. W ten sposób wydobędzie kolor w krawacie, a sama pozostanie subtelnie w tle.  Poszetki we wzory stosujemy tylko z gładkim krawatem. Te w bogate wzory (jak paisley) najlepiej komponują się z marynarkami uszytymi z ciężkich materiałów.

Powszechnie uznaje się, że kolorowe chusteczki wkładamy w ciągu dnia, a wieczorem - białą prostokątną do ciemnego garnituru wizytowego.

Co do wielkości, musimy dostosować ją do kieszonki, tak by w niej nie ginęła i nie wymagała ciągłego poprawiania, ale też by zbyt duża ilość materiału poszetki nie deformowała kieszonki.

Jednocześnie proponujemy nie trzymać się bezwzględnie wszelkich przeczytanych, czy zasłyszanych poszewkowych reguł. Zasady nie zastąpią wyczucia kolorów i mogą zaprowadzić nas do mechanicznych i pozbawionych polotu kombinacji, podczas gdy nieraz wbrew zasadzie uda się stworzyć elegancki i niezapomniany zestaw.

Kupisz i dowiesz się więcej o poszetkach TU  i TU

AWP

 • Sob., 15-09-2012 yuka
  Dobrze . ze wraca moda na takie drobiazki . .dodają szyku.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 15-09-2012 Gość
  też mi propozycje- nic nowego i ciekawego!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 15-09-2012 Gość
  To już było...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 16-09-2012 Gość
  jawiekszy wybór poszetek w Warszawie sklep Bracka 5 polecam Karolina
  Odpowiedz Zgłoś