Prywatna brytyjska edukacja szturmuje Azję

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Sobota, 11-05-2013

Azja się bogaci. Kontynent, który przoduje pod względem liczby miliarderów , coraz więcej do zaoferowania ma także dzieciom. Przyciąga on bowiem nie tylko luksusowe marki odzieżowe, ale także prywatne szkoły brytyjskie, działające w azjatyckich miastach na zasadzie franczyzy.

Krykiet, internat, mundurki – to one budzą nieodłączne skojarzenia z prywatnymi angielskimi szkołami. Kształcące elity szkoły tworzą pewien model, będący istotnym (a pojawiają się nawet głosy, że niezastąpionym) fragmentem brytyjskiego systemu edukacji. Ich renoma jest na tyle wystarczającą reklamą, by swoje dzieci chcieli wysyłać do nich azjatyccy milionerzy. Oddziały prywatnych szkół angielskich działają już w Singapurze, Pekinie i Kazachstanie.

Ich obecność na rynku azjatyckim opisał ostatnio „The Economist”. Jak zauważył, elitarna szkoła Harrow, równie znana jak Eton, swój oddział w Bangkoku stworzyła już w 1998 roku. Obecnie działa także w Pekinie i Hongkongu. Sherborne, szkoła z Dorset, uruchomiła z kolei oddział w Katarze . Szkoła Wellington z hrabstwa Berkshire niebawem otworzy placówkę w Szanghaju, gdzie swój oddział ma już Dulwich.

Prywatne szkoły brytyjskie powstały, by kształcić lokalne elity, z kolei międzynarodowe placówki – dla dzieci dyplomatów i biznesmenów. Dziś azjatyckie oddziały elitarnych szkół angielskich łączą w sobie jedno i drugie: mają kształcić elity w środowisku międzynarodowym. Prowadzące je lokalne spółki śmiało można nazwać dystrybutorami usług edukacyjnych, udowadniającymi, że brytyjski model nauczania jest „chodliwym towarem”.

Ekspansja brytyjskich szkół prywatnych to dla nich dodatkowe źródło dochodów. Z pewnością jest bardziej opłacalna od partnerstwa z lokalnymi szkołami. Na przeszkodzie stają jednak uregulowania prawne i różnice kulturowe. Kształcenie w szkołach międzynarodowych utrudnione jest choćby w Chinach, w których uczniowie podlegają krajowemu systemowi. W Azji barierą bywa też kontynuowana przez brytyjskie szkoły tradycja chrześcijańska.

Czytaj też: Edukacyjny terror w Wielkiej Brytanii

MM

Prywatna brytyjska edukacja szturmuje Azję

Prywatne szkoły brytyjskie powstały, by kształcić lokalne elity

  • Prywatna brytyjska edukacja szturmuje Azję
  • Prywatna brytyjska edukacja szturmuje Azję
  • Prywatna brytyjska edukacja szturmuje Azję
  • Prywatna brytyjska edukacja szturmuje Azję