Przewodnik konesera: arbuz Densuke

2 Komentarze
7 Zdjęć
Poniedziałek, 17-12-2012

To ewidentnie najdroższy gatunek arbuza na świecie. Charakterystyczne owoce o czarnej grubej skórce hoduje się tylko na japońskiej wyspie Hokkaido. W środku są niezwykle soczyste i kruche. Podobno smak jest nieporównywalnie lepszy od zwykłego arbuza.

Owoce Densuke dochodzą nawet do 11 kg. Średnia sztuka waży ok. 9 kg. Występują w bardzo ograniczonej ilości: co roku do sprzedaży trafia zaledwie tysiąc. To oczywiście ma wpływ na zawrotną cenę.

Każdy arbuz jest pakowany w specjalną, ręcznie wykonaną drewnianą skrzynię z certyfikatem gwarantującym oryginalne pochodzenie. Regularna cena waha się w granicach od kilkudziesięciu do 200 euro za owoc. Na aukcjach jednak sumy te rosną w zawrotnym tempie. Kilka lat temu za 8-kg arbuza zapłacono aż 6,1 tys. dolarów. Do transakcji doszło w Sapporo.

EM

  • Pn., 17-12-2012 hipek
    jest popyt jest sprzedaz.
    Odpowiedz Zgłoś
  • Wt., 18-12-2012 Marcin z Wrocławia
    Od najbliższego sezonu zacznę uprawiać maliny i ograniczę ich ilość na jednym krzaczku do 1 tys w sezonie. Z owoc nie biorę mniej niż 200 euro i gwarantuję że będą miały niepowtarzalny smak. Osobiście będę sikał pod krzaczkiem.
    Odpowiedz Zgłoś