Przewodnik konesera: belgijskie pralinki Leonidasa

2 Komentarze
28 Zdjęć
Piątek, 11-01-2013

Tradycyjne podejście, innowacyjne wzornictwo i raj dla podniebienia – to cechy typowe dla belgijskich producentów czekolady. Wśród nich wyróżnia się powstały w 1913 roku Leonidas, świętujący obecnie jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Zarówno w Belgii, jak i we Francji, prowadzi ok. 350 sklepów, usiłując zachować tradycję i zatrzymać dotychczasowych klientów, a jednocześnie być marką innowacyjną, pozyskującą nowych konsumentów.

Leonidas kładzie nacisk na świeżość i wykorzystywanie naturalnych składników. W produkcji swoich czekoladek używa 100 proc. masła kakaowego, orzechów laskowych z Turcji, wiśni z francuskiej krainy Périgord, migdałów z Włoch i orzechów włoskich z Grenoble. Jego bestsellerem są pralinki Manon w białej czekoladzie z kawowym nadzieniem. Dla miłośników tradycyjnych smaków do wyboru są pralinki z czekolady białej, mlecznej czy gorzkiej, ale równie dużo czekoladek Leonidas oferuje fanom ganache, trufli, marcepanu, suszonych owoców czy alkoholu.

Na 100-lecie działalności Leonidas wprowadził m.in. trzy modele ekskluzywnych metalowych pudełek oraz jubileuszowe edycje czekoladek mlecznych, tradycyjnych czekoladek w pikantniejszej wersji dla fanów gorzej czekolady oraz pralinek z orzechami laskowymi. Kolejne niespodzianki, w tym nowe smaki, opakowania i dekoracje sklepów, wprowadzane mają być przez cały jubileuszowy rok.

Markę stworzył Leonidas Kestekides, który swoją działalność cukierniczą prowadził wcześniej w Stanach Zjednoczonych. W 1913 roku podczas prezentacji swoich słodkich dzieł na targach w Gandawie poznał swoją miłość i już tu pozostał. Jego potomkowie prowadzą teraz firmę znaną na całym świecie, mającą 1400 placówek w 50 krajach i sprzedającą rocznie 6 tys. ton czekolady. Rozwój marki skupia się wokół gospodarek wschodzących, w tym Chin, w których działa już 40 sklepów Leonidasa.

Wizyta w jednym z punktów sprzedaży Leonidasa jest obowiązkowa podczas każdej wycieczki do Belgii, przynajmniej dla szanującego się smakosza czekolady. W Polsce Leonidas swój firmowy sklep otworzył w Bydgoszczy. Niestety jego właściciel, Marcel Roosen, zmarł jesienią 2012 roku, pozostawiając los sklepu niepewnym.

Pozostałe artykuły z serii przeczytacie TU

MM

 • Niedz., 13-01-2013 Gość
  ale lux. najtansze bejbijskie czekoladki na rynku. pudelko za 5 euro. moze Godiva albo mercollini?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 12-08-2013 Gość
  Gość (Niedz., 13-01-2013) napisał:

  ale lux. najtansze bejbijskie czekoladki na rynku. pudelko za 5 euro. moze Godiva albo mercollini?

  Odpowiedz Zgłoś