Przewodnik konesera: Durian

4 Komentarze
15 Zdjęć
Wtorek, 30-10-2012

Jeśli sam spadnie z drzewa, może nawet zabić człowieka. Durian to owoc o charakterystycznym wyglądzie i zapachu. Ma zieloną, grubą skórkę z kolcami. Jego waga dochodzi do ok. 4 kg. Wydziela bardzo intensywną i nieprzyjemną woń, przez co uważany jest za najbardziej śmierdzący owoc świata. Głównie z tego powodu wiele osób boi się go spróbować. Niesłusznie, bo kiedy już oswoi się z zapachem, smak wynagrodzi wszystkie cierpienia.

Durian pochodzi z Indonezji, ale uprawia się go także w większości krajów azjatyckich. Rośnie na 30-40 metrowym drzewie. Tam, gdzie jest popularnym przysmakiem nazywa się go ''królem owoców''. Niektóre państwa jednak zabraniają jego konsumpcji w miejscach publicznych, nie można go także wwozić np. do Stanów Zjednoczonych. To dlatego, że ostry, nieprzyjemny zapach utrzymuje się jeszcze przez kilka godzin.

Sam miąższ opisywany jest jako połączenie migdałów, wanilii, lodów truskawkowych, bananów oraz szczypty egzotyki z domieszką czosnku... Dla kubków smakowych to na pewno niezapomniane przeżycie.

Król owoców zawiera sporo wartości odżywczych: ma dużo witamin  i minerałów korzystnych dla organizmu, m.in. witaminę B i C, błonnik, potas, żelazo, magnez.

W Europie rzadko można go spotkać w świeżej formie. Dostępny jest głównie mrożony albo jako przetwór. Azjaci jedzą go prosto po otwarciu, na surowo albo dodają do deserów czy koktajli. Sok z liści duriana stosuje się w medycynie tradycyjnej jako lek przeciwgorączkowy.

EM

 • Wt., 30-10-2012 maciek
  jadłem i jest niezły, zapach jest niesamowity, śmierdzi jak nic!!! :D
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 31-10-2012 Paulina
  jadłam :P śmierdzi strasznie i smakuje spaloną cebula :P obrzydliwy :P
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 31-10-2012 kika
  przereklamowany, śmierdzą po nim palce, nie mówiąc o tym jaki ma się potem oddech, nie dziwne że do hoteli nie pozwalają wnosić :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 01-11-2012 loki
  Połaczenie tak pieknych zapachów a taki fatalny efekt to natura zrobiła psikusa.
  Odpowiedz Zgłoś