Przewodnik konesera: Fleur de sel

0 Komentarzy
15 Zdjęć
Czwartek, 13-09-2012

Fleur de sel to naturalna sól morska, zbierana ręcznie w okresie od początku czerwca do końca sierpnia, we Francji, Portugalii oraz na Majorce, gdzie zwana jest Flor de Sal. Jej nazwa pochodzi stąd, że sól ta powstaje tylko w gorące letnie popołudnia, tworząc na powierzchni morza (lub oceanu) tzw. kwiaty soli.

Fleur de sel ma często biały kolor, ale może mieć także odcień różowy lub łososiowy – to wynik rozprzestrzeniania się Dunaliella salina, gatunku alg morskich, które uwalniają beta-karoten i nadają soli woń fiołków. Sól ta zawiera dużo minerałów i pierwiastków śladowych, między innymi magnez. Bywa mieszana z np. ziołami lub skórką owoców cytrusowych.

Jest  niezwykle wysoko ceniona przez szefów kuchni oraz smakoszy i bywa określana solnym "kawiorem", stąd też jej wysoka cena. Jej charakterystyczna konsystencja oraz smak podkreślą walory każdej potrawy (także niektórych słodkich), ale ze względu na cenę raczej nie nadaje się ona do codziennego użytku - koneserzy korzystają z niej oszczędnie.

Cena: 0,4 kg kosztuje 56 zł w sklepie Lux Food