Przewodnik konesera: jak kupować szampana

1 Komentarz
8 Zdjęć
Wtorek, 25-09-2012

Szampan to trunek na specjalne okazje, dlatego warto wiedzieć, jak znaleźć gatunek najwyższej jakości, nie przepłacić i wybrać smak odpowiedni do sytuacji.

Oto kilka prostych wskazówek, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze szampana.

1. Sprawdzamy, czy na etykiecie pojawia się słowo „Champagne” i czy rzeczywiście wino, które znajduje się w butelce, pochodzi z francuskiego regionu Szampanii.

2. Należy rozpoznać kod szampana zapisany małymi literami na etykiecie, który określa jego jakość oraz pochodzenie.

NM - duży producent (wino o różnej jakości)
RM - producent, który tworzy wino z własnych owoców (dobra jakość win)
CM - spółdzielnia winiarska (zazwyczaj średnia jakość wina choć zdarzają się wyjątki jak: Jacquart, Beaumont Crayeres),
RC – producent to osoba, która jest członkiem spółdzielni i skupuje od niej wino, a następnie rozlewa je pod swoją marką.

3. Różne rodzaje szampana są odpowiednie na różne okazje i do różnych rodzajów dań.  Niektóre możemy serwować jako aperitif, starsze roczniki będą wyśmienicie komponowały się z mięsnymi daniami. Przyjmując gości mniej doświadczonych w temacie smaków i gatunków musującego wina warto wybrać znane na rynku marki. Jeżeli chcemy zaimponować koneserom, wybierzmy szampan od mało znanego producenta, by wspólnie odkryć nowe zaskakujące smaki.

4. Kształt kieliszków ma znaczenie przy degustowaniu trunku. Popularne są podłużne i wysokie, ale niektóre rodzaje szampana można podawać w kieliszkach o kształcie tulipana, a starsze roczniki w tych na wino.

MB