Przewodnik konesera: sake

2 Komentarze
7 Zdjęć
Poniedziałek, 23-07-2012

Jeśli kiedykolwiek jedliście sushi pewnie mieliście też okazję aby napić się sake. To japońskie aromatyzowane wino ryżowe nazywa się też po prosu niskoprocentowym napojem alkoholowym. W Polsce mylnie kojarzone jest z wódką. Metoda produkcji sake bardzo różni się od tej praktykowanej przy powstawaniu wina. Właściwie cały proces przypomina produkcję piwa. Sake tworzy się w wyniku fermentacji naturalnego cukru a potem następuje warzenie. Zawiera wyższą zawartość alkoholu niż piwo - nierozcieńczone ma 18-20 proc. a rozwodnione około 15 proc.

W Japonii słowo sake nie oznacza żadnego konkretnego trunku. Mówi się tak na każdy napój alkoholowy bez względu czy jest to piwo, szampan czy whisky. Pochodzenie sake pozostaje tajemnicą, jednak najwcześniejsze wzmianki o jego istnieniu znaleziono w Księdze Wei. Na podstawie tej informacji trunek datuje się na ok. 710 - 794 rok naszej ery. Nieodzownymi składnikami japońskiej specjalności są ryż i woda. Im są lepszej jakości, tym sake jest smaczniejsze. Fermentacja trwa od 7 do 12 dni a kolejne 9 do 12 miesięcy sake musi dojrzewać.

Istnieją dwa główne typy sake: Futsu-shu i Tokutei mesh-shu. Pierwsze jest odpowiednikiem wina stołowego. Drugie natomiast kosztuje więcej, ma szlachetniejszy smak i silniejszy aromat (zależy to od stopnia wypolerownia ryżu). Tokutei mesh-shu pasuje bardziej do dań kuchni japońskiej. Od tego rodzaju sake powinniśmy zacząć degustację.

EM