Rekordowe ceny na azjatyckich aukcjach dzieł sztuki

5 Komentarzy
1 Zdjęcie
Poniedziałek, 03-05-2010

Rekordowe ceny na azjatyckich aukcjach dzieł sztuki

Dom aukcyjny Sotheby ustanawia nowe rekordy dla azjatyckich artystów, przewyższając oczekiwania przedsprzedaży i podnosi stawkę do 41 milionów dolarów . To znak, że rynek wrócił do normy od spadku, który poprzedził globalny kryzys w 2008 roku. 

Dzieła sztuki znajdujące się na aukcjach w Hong Kongu przybyły z całego świata. Ich sprzedaż jest dowodem wzrostu wydatków kupujących w Azji, regionie, który uniknął ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego na świecie w zeszłym roku. Zarówno Sotheby i rywalizujący z nim dom aukcyjny Christie mówią, że azjatyccy kupujący pojawili się w ostatnich latach jako główna siła w sprzedażach nie tylko azjatyckich dzieł sztuk i antyków, ale też w innych kategoriach jak klejnoty i wina.

Evelyn Lin, szef departamentu Sotheby's azjatyckiej sztuki współczesnej powiedziała, że ostatnie sprzedaże zademonstrowały silny powrót dla współczesnych chińskich artystów. Nie ma wątpliwości, że wyniki te wskazują na „ stłumiony popyt na wielką sztukę", powiedziała. Zdaniem Lin nabywcy sztuki azjatyckiej "stali się dużo bardziej dojrzali, bardziej wyrafinowani, bardziej wymagający", co pozwala podnieść ceny za takie dzieła.

Popyt na azjatycką sztukę objął także dwie inne kategorie u Sotheby. W sprzedaży pojawiła się chińska sztuka z XX-wieku i nowoczesne południowo-wschodnie azjatyckie obrazy, które  przewyższyły początkowe szacunki aukcji. Azjatycki kolekcjoner kupił obraz autorstwa Lee Man Fonga pt. "Life Bali”  za 3.24 miliona dolarów, trzykrotnie więcej niż poprzedni rekord tego artysty, co czyni go najdroższym obrazem Azji Południowo-Wschodniej sprzedanym na aukcji. 

Sotheby ze sprzedaży klejnotów i kamieni szlachetnych spodziewa się zebrać więcej niż 47 mln dolarów. Najważniejszym wydarzeniem będzie sprzedaż ważącego 5.16 karata, gruszkowatego w kształcie, niebieskiego diamentu, oszacowanego przez dom aukcyjny na wartość 5.9 miliona dolarów.

Źródło: NewYorkTimes

ML

 • Pn., 03-05-2010 gość
  ten portret robi wrażenie!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-05-2010 gość
  gość (Poniedziałek, 03-05-2010) napisał:  ten portret robi wrażenie!  gość (Poniedziałek, 03-05-2010) napisał:  ten portret robi wrażenie!
  ja tez maluje. ale to nie robi wrazenia az tak niesamowitego. bez przesady. widzialam lepsze obrazy
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-05-2010 gość
  -->ja tez maluje. ale to nie robi wrazenia az tak niesamowitego. bez przesady. widzialam lepsze obrazy

  każdy z nas widział w życiu lepsze obrazy i nie miejsce tu na przechwałki, komentujemy ten artykuł i to dzieło i jest ono przeciez całkiem dobre na pewno robi wrazenie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 06-05-2010 gość
  gość (Wtorek, 04-05-2010) napisał:  gość (Poniedziałek, 03-05-2010) napisał:
  ten portret robi wrażenie!
  gość (Poniedziałek, 03-05-2010) napisał:
  ten portret robi wrażenie!
  ja tez maluje. ale to nie robi wrazenia az tak niesamowitego. bez przesady. widzialam lepsze obrazy


  pokaz cos swojego to pogadamy
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 07-07-2011 gość
  Obrazy znajdziesz na http://www.density.pl
  Odpowiedz Zgłoś