Rosjanie wykupują Nowy Jork

15 Komentarzy
7 Zdjęć
Środa, 25-04-2012

Rosyjscy miliarderzy wydają rekordowe sumy na luksusowe nieruchomości. Przez ostatnie 4 lata ich transakcje wyniosły miliard dolarów. W niektórych przypadkach kupno domów lub apartamentów wcale nie jest uwarunkowane dogodną lokalizacją czy pięknym widokiem z tarasu. To swego rodzaju intratna inwestycja i sposób na przechowywanie zgromadzonego kapitału z dala od Rosji kontrolowanej wciąż przez Władimira Putina. Bogaci Rosjanie upodobali sobie zwłaszcza Nowy Jork.

W 2008 roku Dmitry Rybolovlev zapłacił 100 mln dolarów za rezydencję Donalda Trumpa w Palm Beach. Do tej pory nie odwiedził jednak nadmorskiego kurortu. Była to najwyższa cena, jaką zapłacono w USA za dom jednorodzinny. Kolejną pozycją na liście zakupów okazał się penthouse na Manhattanie za 88 mln dolarów (najdroższa sprzedaż w historii miasta). Przy 15 Central Park West ma mieszkać podczas kursu na Harvardzie, 22-letnia dziedziczka fortuny, Jekaterina. Ona także nie odwiedziła jeszcze apartamentu. Miliarder jest właścicielem innych nieruchomości, m.in. w Dubaju, Genewie, Gstaad, Szwajcarii i Monako.

Z kolei kompozytor Igor Krutoy stał się właścicielem apartamentu w hotelu Plaza. Za taki luksus zapłacił 48 mln dolarów. Były wiceminister finansów, Andrej Wawiłow również dołączył do grona rosyjskich inwestorów wydając 37 mln na mieszkanie znajdujące się na ostatnim piętrze w Time Warner Center. Na apartament w kamienicy przy Upper East Side za 50 mln zdecydował się potentat naftowy Len Blavtnik. Vladislav Doronin postawił na nieco inną lokalizację. Partnera modelki Naomi Campbell skusiła posiadłość w Miami, która należała do legendy amerykańskiej koszykówki Shaquille O'Neal.

Jaki jest powód tych masowych inwestycji? Miliarderzy chcą mieć pewność, że ich pieniądze są ulokowane w bezpieczny sposób. Zwłaszcza po głośnej sprawie Michaiła Chodorkowskiego i jego konflikcie z władzami. Po aresztowaniu Chodorkowskiego i osadzeniu go więzieniu, zamrożono jego wszystkie prywatne aktywa, a firmowy majątek zaczął topnieć.

EM

 • Wt., 24-04-2012 Gość
  Jacy oni Rosjanie!to obywatele Rosji pochodzenia żydowskiego!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 25-04-2012 Gość
  A co zwyklymio rosjanami ?? Zdychaja z glodu taaaak.!!!!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 25-04-2012 Mohamed
  Tylko Nowe York ? Rusjany , Arabamy , Chincziky i bogaty Afrikansky wykupuja Naj luxsusy Palace , Hotely i mijeszkany w cale Swijat
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 29-04-2012 slawek.gorzow@wp.pl
  Winno być: obywatele rosyjscy żydowskiego pochodzenia.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 13-05-2012 janek
  maja glowę do interesow mają kasę
  Odpowiedz Zgłoś
1 2