Rosjanie wykupują Nowy Jork

15 Komentarzy
7 Zdjęć
Środa, 25-04-2012

Rosyjscy miliarderzy wydają rekordowe sumy na luksusowe nieruchomości. Przez ostatnie 4 lata ich transakcje wyniosły miliard dolarów. W niektórych przypadkach kupno domów lub apartamentów wcale nie jest uwarunkowane dogodną lokalizacją czy pięknym widokiem z tarasu. To swego rodzaju intratna inwestycja i sposób na przechowywanie zgromadzonego kapitału z dala od Rosji kontrolowanej wciąż przez Władimira Putina. Bogaci Rosjanie upodobali sobie zwłaszcza Nowy Jork.

W 2008 roku Dmitry Rybolovlev zapłacił 100 mln dolarów za rezydencję Donalda Trumpa w Palm Beach. Do tej pory nie odwiedził jednak nadmorskiego kurortu. Była to najwyższa cena, jaką zapłacono w USA za dom jednorodzinny. Kolejną pozycją na liście zakupów okazał się penthouse na Manhattanie za 88 mln dolarów (najdroższa sprzedaż w historii miasta). Przy 15 Central Park West ma mieszkać podczas kursu na Harvardzie, 22-letnia dziedziczka fortuny, Jekaterina. Ona także nie odwiedziła jeszcze apartamentu. Miliarder jest właścicielem innych nieruchomości, m.in. w Dubaju, Genewie, Gstaad, Szwajcarii i Monako.

Z kolei kompozytor Igor Krutoy stał się właścicielem apartamentu w hotelu Plaza. Za taki luksus zapłacił 48 mln dolarów. Były wiceminister finansów, Andrej Wawiłow również dołączył do grona rosyjskich inwestorów wydając 37 mln na mieszkanie znajdujące się na ostatnim piętrze w Time Warner Center. Na apartament w kamienicy przy Upper East Side za 50 mln zdecydował się potentat naftowy Len Blavtnik. Vladislav Doronin postawił na nieco inną lokalizację. Partnera modelki Naomi Campbell skusiła posiadłość w Miami, która należała do legendy amerykańskiej koszykówki Shaquille O'Neal.

Jaki jest powód tych masowych inwestycji? Miliarderzy chcą mieć pewność, że ich pieniądze są ulokowane w bezpieczny sposób. Zwłaszcza po głośnej sprawie Michaiła Chodorkowskiego i jego konflikcie z władzami. Po aresztowaniu Chodorkowskiego i osadzeniu go więzieniu, zamrożono jego wszystkie prywatne aktywa, a firmowy majątek zaczął topnieć.

EM

 • Wt., 24-04-2012 grosz
  Amerykanom to fajnie nie dosc ze mieszkaja AMeryce to jeszcze robia dobre interesy
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 24-04-2012 ginger
  po wojnie ruscy zadziwieni zegarkami nakładali ich po kilka sztuk na rękę./oczywiście
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 24-04-2012 Gość
  ladna ta Rosjaneczka
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 24-04-2012 Gość
  I tak to polacy są wszędzie
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 24-04-2012 Gość
  Ci to mają forsy jak lodu
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 24-04-2012 leszek
  Rosjanie mogą a polaczki zamiast robić z nimi interesy to klepią szabelki dla pana k. i m.coby siłą odebrali właśnie co .... czekam na propozycje co maja ruski odebrać bo jajuż się zgubiłem
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 24-04-2012 Gość
  Polacy mogą pomarzyć o takiej kasie
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 24-04-2012 wow
  WOW
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 24-04-2012 mamona
  My tak nigdy nie zrobimy.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 24-04-2012 Gość
  marzenia....
  Odpowiedz Zgłoś
1 2