Różowy żakiet Jacqueline Kennedy „podróbką” Chanel?

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Sobota, 14-04-2012

Słynny różowy żakiet, który Jacqueline Kennedy miała na sobie w dniu zabójstwa prezydenta Kennedy’iego był podróbką Chanel. Takie oświadczenie wydał Karl Lagerfeld, główny projektant domu mody Chanel.

Pani Kennedy regularnie i chętnie występowała w kreacjach Chanel. Jednak kostium z różowej bukli, który od lat uchodził za dzieło Chanel był faktycznie dziełem amerykańskiego krawca Olega Cassini. Lagerfeld twierdzi, że to bardzo dokładna kopia paryskiego projektu. Rewelacje dały początek dyskusjom.

Dwurzędowy żakiet na trwałe zapisał się w historii mody i Ameryki, która kojarzy go z 1963 rokiem i zabójstwem prezydenta. Dramaturgii dodawał fakt, że Jackie ubrania nie chciała ściągnąć jeszcze przez wiele godzin po tragedii. W poplamionym krwią męża kostiumie wystąpiła na zaprzysiężeniu nowego prezydenta. Dziś żakiet znajduje się w amerykańskich archiwach narodowych. Powszechnie uznaje się, że ubranie pochodzi z paryskiego domu Chanel.
Z opinią Lagerfelda nie zgadza się Justine Picardie, biografka Coco Chanel, która utrzymuje, że ubranie było przez Chanel autoryzowane. Pisarka twierdzi, że niektóre rzeczy były dla Jacqueline Kennedy szyte w Ameryce. Tkanina i wszystkie potrzebne dodatki pochodziły z 31 Rue Cambon w Paryżu.

Przygotowywane na zamówienie, trafiały do krawca w Nowym Jorku, który szył dla Jackie Kennedy ubranie na wymiar. O podróbce nie może więc być mowy.

AW