Rumunia produkuje wyborne wina

4 Komentarze
12 Zdjęć
Piątek, 05-10-2012

Rumunia pod względem wielkości hodowli winorośli jest szóstym plantatorem w Unii Europejskiej. W kraju znajduje się 180 tys. hektarów winnic z plantacjami. To zasługa bardzo dobrej jakości gleb. Dodatkowo winogrona z Rumunii nie wymagają aż tak dużych nakładów finansowych, mogą być więc konkurencją dla win  z Europy Zachodniej.

Winnice ciągną się wzdłuż zachodnich wybrzeży Morza Czarnego i na słonecznych, górzystych stokach. Tutaj hoduje się m.in. rodzime, popularne szczepy Fetească neagra i Tamaioasa Romaneasca.

Odmiana Tamaioasa ma starożytne greckie pochodzenie a w Rumunii uprawiana jest od ponad dwóch tysięcy lat. Wino charakteryzuje się złotym kolorem słomy, silnym zapachem dzikiego bzu, aromatem liczi i słodkim posmakiem.

Rumuńskie trunki rywalizują z europejskimi nie tylko jakością, ale i ceną. Butelkę najlepszego wina Budureasca można kupić już za ok. 6 Euro. Francuskie Carignan kosztuje ok. 9,35 euro a  Margaux z Bordeaux już 18,7 euro. Winnica Budureasca eksportuje teraz 5 proc. alkoholu do Kanady, Belgii, Szwecji i Niemczech, a planuje poszerzyć zasięg o Europę Północną oraz Stany Zjednoczone.

Jakością winogron, glebami i warunkami klimatycznymi Rumunię porównuje się często do Bordeaux. Eksperci są zdania, że rumuńskie wina mają szansę zagrozić francuskim.

Rumuńskie wina kupisz m.in TU

EM

 • Pt., 05-10-2012 bobas
  Dobre wino nie jest zle. to prawda..
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 05-10-2012 Gość
  w sumie to przez tą dziurę ozonową i ciepło producentów win będzie ilosc rosła.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 07-10-2012 Gość
  a moze by tak te rumunki przy drogach sprzedawaly to wino ? taki marketing bezposredni, mysle ze to bylby przeboj
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 08-10-2012 agny
  wiesz co, przestan. nic nie wiesz o Rumunach tylko stereotypy potrafisz powielac. idz w swiat, poznaj ludzi, a potem sie wypowiadaj pacanie...
  Gość (Niedz., 07-10-2012) napisał:

  a moze by tak te rumunki przy drogach sprzedawaly to wino ? taki marketing bezposredni, mysle ze to bylby przeboj

  Odpowiedz Zgłoś