Savoir vivre przy stole: jak jeść homary ?

3 Komentarze
7 Zdjęć
Czwartek, 26-07-2012

Homar to jeden z bardziej lubianych na świecie skorupiaków i faktycznie należy do szczególnych przysmaków. Homar amerykański (o czerwonym ubarwieniu i najbardziej rozpowszechniony) może ważyć nawet 17 kg. Homar europejski (o ciemnym, niebieskawym zabarwieniu) pochodzi z północnej części Morza Północnego, jest mniejszy i mówi się, że smaczniejszy.
Jak zabrać się do skorupiaka?

Na ogół homary kroi dzieli się wzdłuż na pół, ponieważ krojenie całego skorupiaka wymaga wprawy i siły. Co więcej łatwo przy tym opryskać cały stół, co przy obecności innych gości może być mało komfortowe.
Jakich sztućców użyć?

W pełni profesjonalna wersja zakłada użycie 3 narzędzi: specjalnych szczypcy do homarów, nożyc i widelca zaopatrzonego w dwa lub trzy końce. Widelcem odrywamy i wyciągamy mięso z odwłoka. Poza tym trzeba jeszcze uporać się ze szczypcami homara, jeżeli kucharz nie rozgniótł ich uprzednio na tyle by można je było łatwo otworzyć w miejscach pęknięcia.

Jak wydobyć mięso? Stopniowo. W pierwszej kolejności należy odłamać pazurki, następnie specjalnymi szczypcami rozłupać po kawałku kleszcze zwierzaka. Wszystko to wykonujemy z wyczuciem, by nie rozgnieść cennego mięsa znajdującego się w kleszczach, które to mięso jemy już wspomnianym widelcem. Dopuszczalne jest również zjedzenie go palcami. Odnóża łamie się w stawach na kawałki, w prawą dłoń bierze się widelec, którym odrywa się i wyjmuje mięso. W tym czasie lewą ręką trzyma się pancerz. Można też wysysać mięso z odnóży.

Najlepiej jednak obejrzeć film instruktażowy:


Jedzenie homara nie jest łatwym zadaniem i zwykle kończy się pochlapaniem ubrania. W restauracjach powinniśmy w związku z tym otrzymać dodatkową dużą serwetę do zabezpieczenia odzieży. Po skończonym posiłku kelner powinien podać nam miseczkę, w której należy opłukać palce.

AWP

 • Czw., 26-07-2012 Gość
  Tragedia to tez zyje I czuje Bol,!!! Szczegolnie ongotowane jest na zywo piszczy placze doslownie w garnku!!! Ludzie to najgorszy typ zwierzat na tej planecie!! Gowno by w.je...Ba....li I by bylo wszystko ok
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 31-07-2012 Gość
  Niestety film instruktarzowy nie dziala
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 11-08-2012 Gość
  Raczej mi nie grozi okazja .,zeby go schrupać
  Odpowiedz Zgłoś