Savoir vivre przy stole: jak jeść małże?

-1 Komentarz
5 Zdjęć
Niedziela, 22-07-2012

Małże w białym winie, po prowansalsku, po marynarsku, z cebulką i białym winem, lub z winem i pomidorami, curry z małżami z mlekiem kokosowym, małże zapiekane z masłem. Raj dla podniebienia. Małże to doskonała przystawka, ale i danie główne. Najlepiej jeść je w miejscowościach nadmorskich, bo mamy większą pewność, że są świeże.

Dla tych, którzy z małżami mają niewielkie albo żadne doświadczenie, podpowiadamy jak należy jeść te owoce morza w ciemnych skorupkach.
Mule są zwykle podawane na talerzu do zupy, w wazie albo dużych specjalnych muszlach, z których wykłada się je łyżką wazową na talerz. Najczęściej serwuje się je w wywarze (np. z drobno pokrojonych warzyw i białego wina). Do jedzenia małż używa się widelca i łyżki. Potrzebne są również miseczki z wodą i cytryną do płukania palców. Obok wymienionych naczyń kelner poda również Duzy talerz, na który należy odkładać opróżnione skorupki.

Od czego zacząć? Od dużej i szeroko otwartej skorupki z małżą. Bierzemy ją do ręki i widelcem wyjmujemy mięso. W tym miejscu rola widelca powinna się skończyć. Opróżniona muszla zastępuje bowiem sztućce. Do następnych małży używa się pustej muszli jako szczypiec. Wyjmuje się nią mięso ze środka kolejnych muszli. Przed wydłubaniem można skropić mięso cytryną lub posypać odrobiną pieprzu.

Savoir – vivre uznaje również metodę jedzenia małży tylko widelcem, jak przy pierwszej muszli. Jeżeli jednak chcecie zachować się jak koneserzy – lepiej posługujcie się naturalnymi szczypcami. 

AWP