Skrót RSVP pochodzi od francuskiego wyrażenia répondez s'il vous plaît czyli, proszę o odpowiedź (Prawidłowa wymowa TUTAJ)
Zwrot ten umieszcza się często na zaproszeniach w formie papierowej bądź elektronicznej, oczekując potwierdzenia przybycia osoby zapraszanej. Taki zabieg stosuje się zazwyczaj w przypadku okazji bardziej oficjalnych m.in. ślubów, przyjęć, rocznic. Gospodarze wydarzenia na podstawie informacji zwrotnych mają szansę odpowiednio przygotować się do wydarzenia, zaplanować odpowiednią ilość drinków, jedzenia, miejsce.
Co jednak zrobić gdy goście nie odpowiedzą? Całkowicie dopuszczalny jest telefon, który gospodarz wykonuje do gości. Zaproszenie wysłane pocztą tradycyjną mogło przecież nie dotrzeć do odbiorcy, a mail trafić np. do spamu. To gest zgodny z przyjętymi normami obyczajowymi i dobre rozwiązanie, aby upewnić się czy adresat dotrze na przyjęcie. Czasem może zdarzyć się tak, że osoba zaproszona zwyczajnie nie zna skrótu RSVP. Dla bezpieczeństwa można zastąpić go rodzimym ''Proszę o odpowiedź''.
EM